Su Üstüne Yazı Yazmak Ne Demektir? Deyimin Anlamı Hikayesi Cümleler

0

Su Üstüne Yazı Yazmak ne demektir? Su Üstüne Yazı Yazmak deyiminin anlamı ve hikayesi nasıldır? Deyimin cümle içinde kullanımına örnekler.

Su Üstüne Yazı Yazmak

Su Üstüne Yazı Yazmak Anlamı;

Su üstüne yazı yazmak sözü, boş işlerle uğraşanlar için kullanılan bir deyimdir.

Deyimin Hikayesi;

Zalim bir kralın Ali isminde bir oğlu varmış. Ali şehrin kenarından geçen küçük bir dereyi çok severmiş. Sık sık dere kenarında dolaşıp onunla dertleşirmiş. Ali şehirde yaşayan çok fakir bir kıza âşık olmuş. Kralsa fakir kızla evlenmesine izin vermezmiş. Ali ne kadar çok sevdiğini, onun çok iyi bir kız olduğunu anlatmış. Ama kral onu hiç dinlememiş.

Ali saraydan ayrılmış ve Ayşe’yi bulup evlenmiş. Birkaç gün sonra da krala söylemeye gitmiş. Kral çok öfkelenmiş. Kızı ve anasını “oğlumu kandırdınız” diyerek zindana attırmış, işkenceler yaptırmış. Sonra da “ya bu şehirden gideceksiniz ya da sizi öldürtürüm” demiş. Ayşe ile annesi biçare kralın dediğini yapıp başka bir ülkeye taşınmışlar. Bunu öğrenen Ali bunalıma girmiş ve kendini öldürmeye karar verdiyse de bunu başaramamış. Mecnun gibi ortalıkta gezer olmuş ve eskiden sık sık gittiği dere kenarında vakit geçirmeye başlamış. Zamanla derenin üstüne kırmızı toprakla yazılar yazmaya başlamış. “Ne yapıyorsun” diyenlere “Ayşe’ ye mektup yazıyorum bu dere belki onun yaşadığı yere ulaşır” diyormuş. Derenin üstüne yazılar yazarak mutlu oluyormuş. Yazdığı yazılar biraz sonra dağılıp okunmaz oluyormuş. Onu böyle görenler boş yere su üstüne yazı yazıyor, diyorlarmış.

Cümle İçinde Kullanımı;

  • Onu ders çalışmaya ikna etmek için uğraşmak, su üstüne yazı yazmak gibi bir şey.
  • Tüm yaptıklarım su üstüne yazı yazmışım gibi yok olup gitti.
  • Bu senin yaptığın boş işler ancak su üstüne yazı yazmak şeklinde ifade edilebilir.
  • Saatlerdir sana derdimi anlatmaya çalışıyorum ama meğerse suyun üstüne yazı yazmışım.
  • Cahil insanlara laf anlatmak, suya yazı yazmak gibidir.
  • Kalp kırmak suya yazı yazmaya benzer, kalbi yeniden kazanmaksa çok zordur.
  • Okuru olmayan bir ülkede dergi çıkartmak, suya yazı yazmak gibidir.
  • Gazetede yazılanlar daha kalıcıdır; televizyon suya yazı yazmaktan farksızdır.

Leave A Reply