Suç ve Ceza Kitap Özeti Konusu Karakterleri Eleştirisi, Dostoyevski

18

Fyodor Dostoyevski’nin Suç ve Ceza isimli kitabının konusu nedir? Suç ve Ceza kitap özeti, kısaca eleştirisi. Dostoyevski kitapları hakkında.

Suç ve Ceza - Dostoyevski

Suç ve Ceza Kitap Özeti – Dostoyevski

Romanın Başlıca Karakterleri

Rodion Romanoviç Raskolnikov (Rodya): Romanın başkahramanı. Öğrenimini yarım bırakır. Geçinmek için çalışmak zorundadır. Öteki insanlardan üstün olduğuna inanır.
Dounia: Raskolnikov’un kız kardeşi, Luzhin’le nişanlanır.
Petroviç Luzhin: Dounia’nın nişanlısı, bencil, küstah.
Svidrigailov: Dounia’nın hayranı, hırslı bir adam.
Sonia: Kızına bakmak için yapmadığı kalmayan, Raskolnikov’un sevgilisi, iyi bir kadın.
Alonya İvanovna: Tefeci kadın.
Lizaveta İvanovna: Tefeci kadının üvey kardeşi.
Nikolai: Suçunu itiraf eden boyacı. Fanatik Hristiyan.

SUÇ ve CEZA (Kitabın Özeti)

Rodion 1860’larda Petesburg’da bir hukuk talebesidir. Fakat derslerine devam etmez. Rusya’ya Batıdan gelen bazı fikir akımlarından etkilenir. Bu akımlara göre, insanlar iki kısma ayrılır: Alelade sürü ve Sezar gibi kendi kanunlarını kendileri yapan yönetici ruhlar. Rodion, kendisini bu yönetici, üstün sınıfa dâhil etmek ister.

Rodion, kafasında bu karışık düşüncelerle bocalarken üstün sınıftan olabilmek için insanların nefret ettiği, yaşlı tefeci bir kadın olan Alyona Ivanovna’yı öldürmeye karar verir. Rodion, bu kadını öldürünce ayrıca zengin olacak, onun malına sahip olacaktır. Kendi içinde yaşadığı iç muhasebelerinin ardından kadının evine gider ve onu balta ile öldürür. O anda, Alyona ile yaşayan masum üvey kız kardeşi de içeri girince onu da öldürmek zorunda kalır. Evden birkaç eşya alarak kaçar.

Rodion’un annesi düşkün, müşfik bir kadındır. Kız kardeşi de Svidrigailov adında birinin çocuklarına dadılık yapmaktadır. Svidrigailov, ona sarkıntılık edince işten ayrılır. Luzhin adında bir burjuva ile evlenmeye karar verir. Rodion, kardeşinin ona parasal ve mesleki anlamda destek olmak için ticari bir evlilik yaptığını anlar. Engel olmaya çalışır.

Rodion ara sıra Marmeladov’un kızı Sonya ile görüşmektedir. Aile, babanın ayyaşlığından dolayı çok yoksuldur. Sonya bu yüzden kötü bir hayata atılmak zorunda kalır. Babası ölünce, Rodion onlara parasal yardımda bulunur.

Rodion, bu hayat içinde öldürdüğü kadından dolayı vicdan azabından kurtulamamaktadır.

Bir gün bir borç yüzünden karakola çağrıldığında bu azap ve korkuyu daha derinden duyar. Arkadaşı Razumihin’in odasında günlerce hasta yatar. Hatalığı sırasındaki sayıklamaları polis olan Porfiy Petroviç’i şüphelendirir.

Luzhin’le Dunya’nın evlenme töreni hazırlıkları başlamıştır. Rodion, eniştesi ile kavga edince, Luzhin, Dunya’yı kovar. Bu olaydan kısa bir süre sonra, Dünya ile Razumihin arasında bir aşk başlar.

Polis Porfiy Petroviç araştırmaları sonunda şüpheleri Rodion üzerinde yoğunlaşır. Onu tekrar sorguya çeker. Bu sorgulama sırasında aniden suçun işlendiği sırada binada bulunan Niko-lai, karakola gelerek cinayeti üstlenir. Rodion, temize çıkmıştır görünürde. Fakat itirafa çok ihtiyacı vardır, suçunu Sonya’ya anlatır. Sonya, ahlaksız bir hayat yaşamak zorunda olmasına rağmen dindar bir kadındır. Suçunu itiraf etmesini nasihat eder. Polis Porfiy Petroviç de boyacının suçsuz olduğunu anlayıp Rodion’a aynı nasihatte bulunur. Boyacı, çok dindar biri olduğundan başkalarının günahlarının cezasını çekerek sevap işlediğini düşündüğü için suçu üslenmiştir. Bu arada, sırrı Svidrigailov da öğrenmiştir. Svidrigailov, Dünya’ya şantaj yapar. Kendisi ile birlikte olduğu takdirde Rodion’u ülke dışına kaçıracağını söyler. Dünya, ahlakını korumak için kendisini tabanca ile savunmak zorunda kalır ve Svidrigailov’u vurur. Svidrigailov, Dunya’ya asla sahip olamayacağını anlar ve intihar eder.

Sonunda vicdan azabı Rodion’a suçunu itiraf ettirir. Sibirya’ya sürgün edilir. Sonya onun serbest kalacağı günü bekleyecektir. Rodion, yine de aşın bir pişmanlık duymamaktadır. Fakat Sonya’nın sayesinde kendini dine verebilecektir.

Dostoyevski

DOSTOYEVSKI (1821-1881)

Dostoyevski, orta hâlli bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelmiştir. On yedi yaşına gelince, alenin imkânları doğrultusunda askeri bir akademiye gönderilmiştir. Yirmi üç yaşında iken kendisini yazarlığa vermek için ordudan ayrılır. Psikoloji ile yakından ilgilenen yazar, Fourier’in sosyalizmini benimseyen bir gruba dâhil olmuş, 1848 ihtilali sırasında yakalanarak idama mahkûm edilmiştir. Tam idam edileceği sırada idamından vazgeçilir ve sürgüne gönderilir. Sürgün yıllarında Dostoyevski‘ nin hayat anlayışı büsbütün değişir. Sara hastalığına yakalanır. 1855’te sürgün sonrasında yeniden orduya katılır ve rütbesi geri verilir. 1871’de Ortodoks Hristiyanlığa dönüş yapar. Öldüğü zaman, Rusya’nın en önemli yazandır. ¡Başlıca eserleri şunlardır: Kumarbaz, Karamazov Kardeşler, Budala, Ecinniler, Yer Altından Notlar.

1866’da yayınlanan ve Dünya klasikleri arasında yer alan roman, sosyal fenalıkların sebeplerini ortaya koyar ve fenalıkları yapanların cezalarını çekmesi gerektiğini anlatır. Pek çok bakımdan bir şaheser niteliğindedir. Romanın esas kahramanı Raskolnikov’dur. Bunun dışında Rodya, Petroviç Luzhin, Sonya, İvanoviç Svidrigailov, Alyona Ivanovna gibi önemli tipler vardır.


18 yorum

  1. ceza yi cok seviyorum sesi cok güzel hemde cok hizli soyluyor ceza nın şarkılarından fark var en güzel şarkısı bence

    • burada şarkıcıdan bahsetmiyoruz biz diyoruz tokat sen diyosun kolum sakat denen bir söz var bizim bura da aynı ona benzedi

  2. ahmet arslan on

    kim öle kim kala uşaklar…. adam ciks 🙂 biri yer biri bakar kıyamet ondan kopar. saol varol…

  3. evet bu günler tarafsız olarak özgecan katlini göremiyorsak reis bey ve suç ve cezayı okuyalım… ama ağzına geleni konuşmak kolaylığı varken … suç var cezası olmalı vicdan yok sa ki o ceza büyüktür

Leave A Reply