Sucuk Nedir? Sucuk Nasıl Yapılır?

0

Sucuk nedir ve ne gibi işlemler görür? Sucuk hakkında genel bilgiler ve sucuk nasıl yapılır sorusunun kısa anlatımı.

sucuk

Advertisement

Şişirilip kurutulmuş bağırsak içine baharlı et kıyması doldurularak yapılan bir çeşit et konservesidir. Az tuzlu, tuzlu, çok baharatlı, sarımsaklı, sarmısaksız çeşitleri olduğu gibi, «halka sucuk», «parmak sucuk» diye başlıca iki çeşidi vardır.

Her iki sucuk çeşidi de ya yalnız sığır etinden, ya da sığır etiyle koyun etinin belirli bir oranda karştırılmasından yapılır. Tavuk ve hindiden de sucuk yapılsa bile lezzetleri hoş olmamaktadır. Sucuklardaki et miktarının %60’tan aşağı, yağ miktarının da %40’tan yukarı olmamasına, rutubet miktarının da %40’ı geçmemesine dikkat edilir. mÜlkemizde kırmızı ve beyaz etin karıştırılarak yapılan sucukların imalatı ve satışı yasaktır.

Sucuk Nasıl Yapılır

Etler makinada iyice çekilip içine bahar, sarmısak karıştırıldıktan sonra, gayet temiz olarak yıkanmış, şişirilerek kurutulmuş koyun barsağına doldurulur, kangal halinde sarılarak ağızlan iple sıkıca sarılır, ucuna da kurşun kapsüller takılır. Ayrıca her sucuk kangalının üzerine sucuğun yapıldığı yeri, yapılış tarihini belirten etiketler geçirilir. Bir süre kurumaya bırakılan sucuklar sertleştikten sonra yenilebilecek hale gelir.

Advertisement

Sucuğun içine bağırsak, akciğer, yemek borusu, karın zarı gibi parça etler atmak, pastırmaları sonradan ıslatıp makinadan geçirerek sucuk yapmak yasaktır.

Kayseri’de pastırmacılığın yanı sıra sucukçuluk da gelişmiştir. Ülkemizin bir çok şehrinde de büyük sucuk yapım evleri vardır. Ayrıca kasaba ve şehirlerde evlerde de sucuk yapılarak kışa saklanır.


Leave A Reply