Şuhut Nerededir?

0

Şuhut nerededir? Şuhut hangi ilimize bağlıdır? Şuhut ilçesi özellikleri, hakkında bilgi.

suhutŞuhut; Afyonkarahisar İli’ne bağlı ilçe ve merkezidir. 37 köyü vardır. İlin ortagüneyinde; kuzeyden Merkez, Çobanlar, doğudan Çay ve Sultandağı, batıdan Sandıklı ve Hocalar, güneyden Kızılören ve Dinar ile çevrilidir.

İlçe topraklarının büyük bölümü yaylalarla kaplıdır. Batıda, kuzey güney doğrultusunda uzanan Kumalar Dağı üzerinde Ulutepe (2.137 m) en yüksek noktadır. Orta bölümde Şuhut Ovası, güneyde Çumurova yer alır. Ovaların yükseltisi 1.000 m’dir. Karakuş Dağı’nda yükselti 1.600 m’ye ulaşır. Kumalar Dağı’nın doğu yamaçlarından inen suların birleşmesiyle oluşan Kumalar Çayı (üzerinde Selevir Barajı kuruludur) Çay İlçesi’nde Eber Gölü’ne dökülür. Yazlan sıcak ve kurak, kışları soğuk ve kar yağışlı geçen karasal iklim egemendir. Yıllık ortalama sıcaklık 22°C, yağış tutarı 300 mm’dir. Bozkırlar ile yamaçlardaki meşe, ardıç, çam ağaçlan, doğal bitki örtüsünü oluşturur. Irmak boylarında kavak ve söğüt topluluktan göze çarpar. Ekonomi, tarım ve hayvancılığa dayanır. Arpa, mısır, fasulye, nohut, mercimek, afyon, üzüm yetiştirilen başlıca tarımsal ürünleridir. Koyun ve keçi, az sayıda sığır beslenir, canlı hayvan ticareti yapılır. El dokumacılığı ve halıcılık gelişmiştir.

Kumalar Dağı eteğinde, Şuhut Ovası’nın kuzeybatısında, deniz düzeyinden 1.100 m yükseltide kurulu olan ilçe merkezi, il merkezine 26 km uzaklıktadır.


Leave A Reply