Sultan Süleyman Hastalığı Nedir?

0
Advertisement

Kanuni Sultan Süleyman’ın muzdarip olduğu, padişah hastalığı olarak da biline Gut hastalığı hakkında bilgiler.

Sultan Süleyman Hastalığı

Fazla protein özellikle et tüketiminden kaynaklandığı için zengin hastalığı, padişah hastalığı diye de bilinen GUT hastalığı hakkında kısaca bilgiler.

Gut Nedir?

Gut, insanlık tarihinde en çok görülen tıbbi bozukluklardan biridir. Gut vücudun ürik asidi işleyememe özelliğinin bir sonucudur. Ürik asit ya çok fazla ürik asit alımı (çikolata, deniz ürünleri ya da kırmızı şarap gibi zengin gıdalardan) ya da vücudun işleyememesi nedeniyle oluşur. Ürik asit baş ağrısına, ayak bilekleri, eller ve bilekler gibi eklemlerde kristalleşerek (gut artrit) ağrılı iltihabına neden olur. Şiddetli durumlarda, ürik asit artışı böbrek taşlarına ve böbrek filtrasyon sisteminin tıkanmasına (tübüllere) neden olabilir ve böbrekte kalıcı hasarlara veya böbrek yetmezliğine neden olur.

Guttan Kimler Etkilenir?

Gut kadınlarda olduğundan daha fazla erkeklerde görülür. Yaşamın ilerleyen dönemlerinde, çoğu hastada 50 yaşından sonra görülmektedir. Ailenin gut hastalığı varsa, sizde gut olma riski de yüksektir.

Gut’un Risk Faktörleri Nelerdir?

Gutta risk faktörleri şunları içerir:
şişmanlık
Aşırı kilo alma
Orta ila ağır alkol alımı
Yüksek tansiyon
Anormal böbrek fonksiyonu
Diüretik (su hapları) gibi bazı ilaçlar ve düşük tiroit hormonları da gut atakları için risk faktörleri olabilir.

Advertisement

Gut Belirtileri Nelerdir?

Büyük ayak parmağı tabanındaki büyük eklem, gut atağının en yaygın görüldüğü eklemdir ancak diğer herhangi bir eklem de etkilenebilir. En sık etkilenen diğer eklemler ayak bilekleri, dizler, bilekler, parmaklar ve dirseklerdir.

Gut atakları olan hastalar etkilenen eklemde güçlü bir ağrı şikayetiyle şişlik, kızarıklık ve şiddetli hassasiyet yaşar. Bu acı verici ataklar saatler ila birkaç gün sürebilir. Kronik inflamasyon vakalarında atak haftalarca sürebilir. Ne yazık ki, gut hastaları gut artriti tekrarlayan atakları için risk altındadır.

Gut Atakları Nasıl Engellenir?

Bol su içmek gut ataklarını önlemenin en iyi yoludur. Gün boyunca bol su için. Uygun hidrasyon, ayrıca, biriken ürik asit sonucunda böbrek taşı veya böbrek fonksiyon bozukluğu riskini azaltır.

Geçmişte gut ataklarınız varsa, alkolden kaçının. Alkol, vücudun ürik asit metabolizmasını etkiler ve bunun oluşmasına (hiperürisemi) neden olabilir. Sisteminizde ürik asit seviyeleri yükselirse, eklemlerinizde bir gut atağına neden olabilir.

Kabuklu deniz hayvanları veya sakatatlar (karaciğer, böbrekler, beyin) gibi proteince zengin gıdalar gut ataklarına neden olabilir. Vücut, proteini ürik asit haline dönüştürür ve bu da gut ataklarına yol açar.

Genel kilo kaybı da gut ataklarını önlemenin bir yoludur. Yağ ve kalorisi az olan bir diyet, düzenli bir egzersiz rejimi ile birleşince gut atak olasılığını azaltabilir.

Advertisement


Leave A Reply