Sumatra Adası Nerededir?

0

Dünyanın en büyük adalarından birisi olan Endonezya’nın Sumatra adası nerededir? Sumatra adası ile ilgili genel bilgiler.

Sumatra Adası Haritası

Sumatra Adası Haritası

Endonezya’yı meydana getiren adalardan biridir. Genişlik bakımından Endonezya’nın Borneo’dan sonra 2., dünyanın 6. adasıdır.

Advertisement

Hint Okyanusu’ndaki «Doğu Hint Adaları» topluluğundandır. Kuzeydoğuda Malaka Boğazı, Malay Yarımadası, Cava Denizi, güney ve batıda Hint Okyanusu, güneyde de Sunda Boğazı ile çevrilidir. Yüzölçümü 426.960 km2‘dir.

Sumatra, tropikal bölgenin bütün özelliklerini taşır. Kıyılar, birbirine girmiş büyük sazlarla, ağaçlarla kaplıdır. İnsanın buralara ayak atması çok güçtür.

Sumatra’nın dağlık bölgeleri de ormanlarla örtülüdür. Burada da yırtıcı bir sürü hayvan yaşar. Sumatra’nın maymunları çok çeşitlidir. Zehirli yılanları arasında «kral kobra» denilen cins başta gelir.

Sumatra yeraltı, yer üstü ürünleri bakımından çok zengin bir ülkedir. Bu arada, vadiler dünyanın en verimli kauçuk elde edilen bölgeleridir. Sumatra’da ayrıca tütün, kahve, pamuk, baharat, mısır da bol yetişir. Maden bakımından kömürle kalay başta gelir. Palembang’daki petrol kaynakları da çok zengindir.

Advertisement


Leave A Reply