Sümüklüböcek Nasıl Bir Hayvandır? Özellikleri Yapısı Hakkında Gerçekler

0
Advertisement

Sümüklüböcek nasıl bir hayvandır, yapısı nasıldır? Sümüklüböceklerin özellikleri, nerede yaşarlar, beslenmesi hakkında bilgi.

sümüklüböcek

Kaynak : pixabay.com

Sümüklüböcek

Salyangoza benzeyen küçük bir hayvandır. Sırtında kabuğu olmadığı için salyangozdan kolayca ayırd edilir. Ilık ve soğuk bölgelerde, hemen her yerde bulunur, kırlarda otlar arasında yaşar. Vücudu çıplaktır, silindir biçimindedir. Akciğerleriyle solunum yapar. En iyi bilinen tür, 15-20 cm’e ulaşabilen dev gri sümüklüböcektir.

Sümüklüböcekler yumuşakçalardandır. Bitki, ya da hayvanların kokuşmuş dışkılarını yiyerek beslenirler Bazıları da sebzelerin yapraklarını yiyerek bahçelere büyük zararlar verirler.

Sert girintili sarımsı gri üzerine koyu noktalı bir derisi vardır. İlkel oval kabuğu bir zırh biçimindedir. Ayağı vücudu kadar uzundur. Başından 4 tane uzantı çıkar. En uzun olan ikisinin uçlarında gözler vardır; öteki ikisi dokunma ve koklama duyuları içindir. Sümüklüböcekler vücutlarını nemli tutmaya ve kuru yüzeyler üzerindeki hareketlerini kolaylaştırmaya yarayan, koyu ve renksiz bir salgı salgılarlar. Salgı kuruduğu zaman, sümüklüböceğin oradan geçtiğini gösteren, parlak gümüş renkli bir iz kalır. Daha çok sebze cinsi besinler olmak üzere hayvan ve bitki kalıntılarını yerler. En iyi bilinen türler, bahçe salyangozu, bantlı salyangoz, yenebilen büyük elma ya da Roma salyangozudur.

sümüklüböcek

Kaynak : pixabay.com

Sümüklüböcek Hakkında Gerçekler

 • Sümüklüböcekler, türe bağlı olarak ¼ inç ila 10 inç uzunluğa ulaşabilir.
 • Sümüklü böcekler beyazımsı sarı, gri, kahverengimsi veya siyah renkli olabilir. Vücut genellikle çeşitli koyu işaretlerle kaplıdır.
 • Sümüklüböceklerin dişleri yoktur. Bunun yerine, yiyeceklerin öğütülmesini kolaylaştıran binlerce minyatür çıkıntıdan oluşan radula adı verilen organları vardır.
 • Sümüklüböceğin başının üstünde iki çift geri çekilebilir dokunaç vardır (kısaltılabilirler). Işığa duyarlı göz lekeleri, uzun dokunaçların üzerinde bulunur. Dokunma ve koku alma duyusu kısa dokunaçlarda bulunur. Kaybedilen her dokunaç yeniden oluşturulabilir.
 • Sümüklüböcek, küçük deliklere girmesi gerektiğinde vücudunu dikey olarak düzleştirebilir ve 20 kat uzatabilir.
 • Salyangozların aksine, sümüklü böceklerin kabuğu yoktur. Tüm vücutları, zeminde hareketi kolaylaştıran ve yaralanmaları önleyen balçıkla kaplı güçlü, kaslı bir ayaktır. Sümüklü böcekler, bir ustura bıçağı dahil olmak üzere kayalar ve diğer keskin nesneler arasında güvenle hareket edebilir.
 • Sümüklüböcek eve dönüş yolunu bulmak için balçıktaki kimyasalları kullanır (sümüksü iz navigasyonu kolaylaştırır). Kurutulmuş slime gümüşi iz bırakır.
 • Sümüklüböceğin sadece bir akciğeri var. Vücudun sağ tarafında bulunan küçük bir açıklıkla atmosfer ile bağlantılıdır. Sümüklü böcek akciğer yoluyla olduğu kadar deri yoluyla da nefes alabilir.
 • Sümüklüböcek, zamanın çoğunu serin, nemli yeraltı tünellerinde geçirir. Yapraklar, tohum filizleri, kökler ve çürüyen bitki örtüsü ile beslenmek için geceleri ortaya çıkar. Bazı sümüklü böcek türleri etoburdur. Diğer sümüklü böcekler ve solucanlarla beslenirler.
 • Sümüklüböcek, vücut suyunu kolayca kaybettiği için sıcak havalardan kaçınır. Çoğunlukla ilkbahar ve sonbaharda aktiftir.
 • İngiltere’de yapılan bazı araştırmalara göre, bir metreküp bahçe 200 sümüklü böcek içeriyor. Bir dönümlük tarım arazisi 250.000’den fazla sümüklü böcek içerir.
 • Sümüklüböcekler hem erkek hem de dişi üreme organlarını içerir (bunlar hermafrodittir). Kendi başlarına yavru üretebilseler de eş bulmayı ve sperm paketlerini değiştirmeyi tercih ederler.
 • Sümüklüböcek, yılda birkaç kez toprağın yüzeyine (genellikle yaprakların altına) 20 ila 100 yumurta bırakır. Bir sümüklü böcek, bir ömür boyu 90.000’e kadar bebek üretebilir.
 • Kuluçka süresi hava koşullarına bağlıdır. Yumurtalar bazen birkaç yıllık uykudan sonra yumurtadan çıkar.
 • Sümüklüböcek vahşi doğada 1 ila 6 yıl arasında hayatta kalabilir. Dişiler erkeklerden daha uzun yaşar.

Advertisement

Leave A Reply