Sünger Nedir? Özellikleri Nelerdir?

0
Advertisement

Sünger nedir, nasıl bir hayvandır? Süngerin özellikleri nelerdir? Süngerin kullanım alanları hakkında bilgi.

sungerSünger; Denizde yaşayan bazı hayvancıkların bir araya gelmelerinden doğan bir yığındır. Süngeri meydana getiren hayvancıklar yumurtadan çıkınca önce bir süre yüzerler, sonra denizin dibine yapışarak kendi cinslerinden daha başka hayvancıkların gelmesini beklerler. Böylece biriken süngerler çok çabuk büyür ve 7-8 yıl kadar yaşarlar. Bu süre içinde koparılamazlarsa, kendiliğinden çürümeye başlar.

Sünger, çoklukla sıcak ve ılımlı iklimlerde, akıntısı çok olmayan sularda, 10-50 metre derinlikte yetişir. Avlanarak elde edilen sünger, endüstride, hekimlikte tuvalet ve temizlik işlerinde kullanılır.

Süngerin Özellikleri ve Kullanılışı

Dünyanın en iyi süngerleri Akdeniz’de, Ege Denizi’nde bulunur. Türkiye’de avlanan süngerler dünyanın en çok beğenilen süngerleridir. Dünya piyasasında değerli süngerlere genel olarak “Türkiye Süngeri” denilmesi de bunu açıkça gösterir.

Süngerin en iyi cinsi, uzun zaman bozulmadan dayanan, güzel sarı renkli, yumuşak, esnek olanlarıdır.

Advertisement

Denizden çıkarılan süngerlerin içindeki yabancı maddeler ayıklanır, bir süre deniz suyunda bırakılır, bu iş birkaç kere yenilenir. Yabancı maddelerden temizlenmiş süngere ham sünger denir. Ham sünger kimyasal usullerle temizlenip renkleri açılır, biçimleri düzeltilip satışa çıkarılır.

Evlerde süngerden çok faydalanırız. Bu arada çok dayandığı için sünger temizlik işlerinde kullanılır. Sabunu iyi köpürttüğü için banyoda, ev temizliğinde, bulaşık yıkamada işe yarar. Yüz temizlemede kullanılan süngerler çok yumuşak, ince, sık dokuludur.


Yorum yapılmamış

Leave A Reply