Süpürge Nedir? Ne İşe Yarar?

0

Süpürge nedir? Süpürge çeşitleri nelerdir? Çalı süpürgesi neyden yapılmıştır? Süpürge ne işe yarar, hakkında bilgi.

supurgeSüpürge; En ilkel temizlik araçlarından biridir. Tozları kaldırması bakımından hiç de sağlığa uygun bir araç sayılamaz. Süpürge ancak —adının da belirttiği gibi — döküntüleri, pislikleri süpürerek ortadan kaldırmaya yarar; bu arada havaya kalkan tozlar yeniden yere konacağı için tam bir temizlik yapılmış olmaz. Havaya kalkan tozlar arasındaki mikroplar insanların ağızlarından, burunlarından içeri girer.

Süpürge, ya da süpürülecek yere su serpilirse, tozların havaya kalkması bir dereceye kadar önlenebilir. Bu durumda da, temizlemeden çok, süprüntüler atılmış olur.

Evlerde kullanılan süpürge süpürgeotu denilen bitkiden yapılır. Bahçeleri, kirli yerleri süpürmek için de, ayrıca, çalıdan yapılmış çalı süpürgesi kullanılır. Bütün bu süpürgelerin, kirli bir eşya oldukları göz önünde bulundurularak, ayrı bir yerde saklanması doğru olur; çocukların, hele küçük çocukların el atabilecekleri yerlerde süpürge bulundurmak büyük bir hatadır. Süpürgelerin kapalı bir yerde, dolapta saklanması en doğrusudur.

Süpürgeleri sık sık, lizol gibi mikrop öldürücü ilâçlar katılmış sulara batırmak, alınacak en iyi tedbirlerden biridir. Böylece, süpürgeler-deki mikroplar öldürülmüş olacağı gibi, süpürge bu sularla ıslatılarak kullanılırsa süpürülen yerlerdeki mikropların da öldürülmesini sağlar.

Şüphesiz ki en iyi süpürme aracı elektrik süpürgesidir. Havayı içeri çekerek süprüntüyü, toz kaldırmadan, ortadan kaldırmak esasına dayanan elektrik süpürgesi en hijyenik temizleme aracıdır. Süprüntüler aracın torbasında toplanır, buradan dökülerek, zararsız bir şekilde ortadan kaldırılmış olur. Torbasız elektrik süpürgeleri de mevcuttur. Bu süpürgelerin topladığı toz ve pislik dökülerek temizlenir.


Leave A Reply