Sür Git Dememişler Gör Geç Demişler Anlamı Açıklaması

0

Sür Git Dememişler Gör Geç Demişler atasözünde ne anlatılmak istenmiştir? Sür Git Dememişler Gör Geç Demişler atasözünün anlamı, açıklaması.

Sür Git Dememişler Gör Geç Demişler

Advertisement

Sür Git Dememişler Gör Geç Demişler

Atasözünün Anafikri

İnsan çevresiyle ilgilenmeli ve etrafındaki şeyleri tanıyıp öğrenmelidir.

Açıklaması

Çok okuyan mı bilir, çok gezen mi, sorusu daima zihinleri kurcalamış, sonuçta görgüye dayanan bir eğitimin daha sağlam olacağı çoğunlukla kabul edilmiştir. Dağda yıllarca yalnız başına yaşayan bir insanın şehire indiği zaman, düşeceği bocalamayı az çok herkes tahmin edebilir. İyi-kötü her yönüyle, rengârenk görünümleriyle bu hayat, bir ibret levhasıdır. Kendi köşesinde yalnız kendisi için, dikkatten yoksun olarak yaşayan bir insan, kısır yaşıyor veya yarı ölü demektir. Bakmak ve bakmasını bilmek dengeli ve mutlu yaşamak isteyen insana çok şeyler öğretir. Gördüğü yeni yeni şeyler üzerinde düşünen insan, bu düşüncelerinden bir takım sonuçlar çıkartır. Bu sonuçlar gerçeklerin anahtarları durumundadır. Hayat adamı aslında gerçekleri kavrayabilendir. Zaman zaman aklımıza takılan birçok sorunun cevabı çevremizde ve doğadadır. Yeter ki görmesini bilmeli… Ama nasıl görmek? Bilinçli ve ilmî bir şekilde.

Mutluluk dedik… Şu kapalı gözleri çevreye açmak insana neler kazandırabilir? Hemen cevap verelim; çok şey… İnsanları, doğayı, nesneleri tanımak ve bunları değerlendirme gücüne sahip olmak ruhî dengeyi sağlar.

Öyleyse, kapalı gözlerimizi açmalı, bütün bütün kendimize ait olmaktan çıkmalı ve bakışlarımızı çevreye çevirmeliyiz. Bilincin idare ettiği bir bakış insana yeni anlam dünyaları kazandırır.

Advertisement


Leave A Reply