Sürüngenler omurgalı mıdır?

0

Sürüngenler omurgalı mıdır? Sürüngenlerin genel özellikleri ile ilgili bilgi verirken sürüngenlerin omurgalı olduğunu da anlatan sayfamız.

Sürüngenler omurgalı mıdır?

Sürüngenlere örnek canlı : Yılanlar

Sürüngenlere örnek canlı : Yılanlar

SÜRÜNGENLER OMURGALIDIR!

Karalarda yaşayan hayvanlardır. Derileri kuru olup, keratin pullar ve plaklarla örtülüdür. Derilerinde kuşlarda olduğu gibi, çok az salgı bezi bulunur.

Advertisement

Beş parmaklı iki çift üyeye sahiptirler. Bununla beraber, bazı kertenkele ve yılanlarda ön ve arka üyeler kaybolmuştur. Bu yüzden bu hayvanlar, yerde sürünerek hareket eder.

Akciğerleri ve kalpleri kurbağalardan daha gelişmiştir. Sürüngenlerde iç döllenme ve dış gelişme görülür. Sürüngenler de, kurbağa ve balıklarda olduğu gibi değişken vücut ısılı hayvanlardır.

HANGİ YILAN ZEHİRLİDİR?

Yılanların çoğu zehirsiz olup, bu tip yılanların başları uzunca, boyunları uzun ve kalın, kuyruk çok ince ve sivri, baş pulları büyük, anal pul ise çifttir.

Advertisement

Zehirli yılanlarda ise, baş üçgen biçimde, boyun kısa ve ince, göz bebekleri dik veya yatık oval, kuyruk kısa ve küt, baştaki pullar, ufak, anüsü çevreleyen pul tek parçalı ve bir çift uzun kıvrık dişler bulunur.

Her iki çenede de içeriye doğru kıvrık dişler bulunur. Bu dişler sayesinde yılan avını kolayca yakalar ve yutar.

Genellikle yılanlar; fare, sıçan, köstebek vb. hayvanları yedikleri için tarım yönünden çok faydalı hayvanlardır. Diğer taraftan zehirli olanları, evcil hayvanları ve insanları öldürebilir. Yılan zehiri; koyu, şeffaf, genellikle limon sarısında veya renksizdir. Yılan zehiri, sinir sistemi ve solunum sistemi fonksiyonlarını bozar.


Leave A Reply