Suşehri Nerededir?

0

Suşehri nerededir? Suşehri hangi ilimize bağlıdır? Suşehri ilçesi özellikleri, hakkında bilgi.

SuşehriSuşehri;Sivas İli’ne bağlı ilçe ve merkezidir. 1 bucağı (Gökçekent),. 67 köyü vardır. İlin kuzeydoğusunda; güneyden İmranlı, batıdan Doğanşar ve Zara, doğudan Akıncılar ve Gölova, kuzeyden Koyulhisar ilçeleriyle çevrilidir.

Ortalama yükseltisi 2.000 m’yi aşan dağ ve yaylalar, yüzey şekillerine egemendir. Iğdır Dağı (2.100 m’yi aşan dağ ve yaylalar, yüzey şekillerine egemendir, Iğdır Dağı (2.100 m), güneybatıda Kösedağ (2.812 m) başlıca yükseltileridir. Kuzeyde Kelkit Çayı vadisinde, yükselti 900 m’ye düşer. Çay çevresinde, kuzey ve güney yönünde düzlükler uzanır. İlçeden geçen Kelkit Çayı, çeşitli derelerle (Çobanlı, Gemin) beslenir. Karasal iklim egemendir. Kışlar soğuk ve yağışlı, yazlar sıcak ve kurak geçer. Yıllık ortalama sıcaklık 11°C, yağış tutarı 419 mm’dir.

Kışın yağışın büyük bölümü kar biçiminde düşer ve uzun süre yerde kalır. Dağlık alan meşe, gürgen, kayın, gök-nar, ladin, çam ağaçlarından oluşan ormanlarla kaplıdır. Ekonomi, tarım ve hayvancılığa dayanır. Buğday, arpa, fiğ, kurufasulye, şekerpancarı, patates, soğan, elma, armut, zerdali başlıca tarımsal ürünlerdir. Tarım alanlarının büyük bölümü Kelkit Çayı vadisindedir. Koyun, keçi, az sayıda sığır beslenir. Bakır ve magnezit yatakları vardır. Şebinkarahisar-Zara Karayolu üzerinde, Kelkit Çayı vadisinde, deniz düzeyinden 950 m yükseltide kurulu olan ilçe merkezi, il merkezine 141 km uzaklıktadır.


Leave A Reply