Süsen Nedir? Süsen Çiçeği Resimleri

0
Advertisement

Süsen nedir? Süsen çeşitleri, Süsen çiçeğinin özellikleri, yetiştirilmesi, hakkında bilgi. Süsen fotoğrafları, resimleri

Süsen; Türlü renkte çiçekler açan bir süs bitkisidir. Susam da denir. Birçok türleri vardır. Orkideyi andıran çiçekleri de beyaz, sarı, mor gibi türlü renkte olur.

Süsenin kökü yumru biçiminde olanları gibi, soğanlı olan türleri de vardır. Yumru köklülerin bu yumruları ayrılıp ağustos-eylülde, ya da baharda yeni yerlerine dikilir. Yalnız, bir bitkiden ancak dört yıl geçtikten sonra yumru almalıdır. Soğanlı süsenler eylül-aralık ayları arasında dikilir.

Süsen çok su istemez, hafif kumlu, hattâ kuru topraklarda bile yetişir. Havadar, güneşli yerleri sever, bunun için, çoğunlukla güneşe karşı duvar diplerine dikilir. Hiçbir emele istemeden gelişip çiçek açar.

Üretmek için soğan almak isteniyorsa yaz sonunda, süsen artık çiçek açmaz olunca, dibe yakın bir yerden kesmeli, birkaç hafta sonra da, soğanlar kurumaya başlayınca, topraktan çıkarmalıdır. Bu soğanlar kuru, karanlık bir yerde saklanır, kuru kuma da gömülebilir. Soğanlar toprakta bırakılırsa ertesi bahara kendiliklerinden üreyip çoğalırlarsa da, bu durumda kökler pek sıkışık, saplar girift bir hal alır, çiçekler iyi gelişemez.

Advertisement

Süsen çok dayanıklı bir çiçektir. Vazolarda da günlerce diri kalabilir.

Süsen

Süsen

Süsen

Advertisement

Süsen

Süsen

Süsen

Süsen

Advertisement

Süsen

Süsen

Süsen

Advertisement

Yorum yapılmamış

Leave A Reply