Süt İğnesi Nedir?

0
Advertisement

Süt iğnesi nedir? Süt iğnesi neden yapılır, etkileri nelerdir? Süt iğnesinin özellikleri, hakkında bilgi.

sutSüt İğnesi; Süreğen mikrobik hastalıklarda, bunlardan ileri gelen karışmalarda — meselâ süreğen kas, eklem romatizması, kulak iltihabı, göz iltihabı, bel soğukluğu, çıban, cerahatli yaralarda, sinir iltihaplarında, beyin frengisinde, bazı alerjik hastalıklarda — vücutta ateş meydana getirerek tedavi yapabilmek için yabancı proteinler enjekte edilir. Böylece, bu yabancı proteine karşı çoğalan akyuvarlar vücutta önceden bulunan hastalıkla da savaşarak hastalığın iyileşmesini sağlarlar.

Yabancı protein olarak kullanılan birçok maddelerden biri de süttür. Steril hale getirilmiş 2-5 santimetre küplük ampullere konmuş sütler, 2-3 gün ara ile, deri altına, ya da kas içerisine enjekte edilir. Tedavi için 4-6 iğne yeter. Önceleri ateş, iştahsızlık, zayıflama görülür. Tedavi bittikten sonra bunlar ya birdenbire, ya da uzunca bir zaman sonra kaybolurlar.

Yaşlılarda, yüksek tansiyonlularda, kalp, damar, böbrek, karaciğer hastalığı olanlarda, şişmanlarda, veremli, şeker hastalıklı kimselerde bu tarz tedavi yapılmamalıdır.


Leave A Reply