Süt Pompası Alırken Nelere Dikkat Etmeli?

0

Süt pompası alacak anneler hangi pompayı alacaklarına nasıl karar verecekler? Manuel mi, yoksa elektrikli pompalar mı daha iyidir?

meme-pompasiAnne sütünün sağılabilmesi için manuel, elektrikli ve yoğun bakım ünitelerinde mekanik süt pompaları bulunmaktadır. Annenin çalışıp çalışmama durumuna, emzirme imkanlarına ve bebeğinden uzak olup olmamasına göre seçeceği pompa cinsi farklı olacaktır.

Sezaryanla doğum yapan annelerde süt hemen gelmeyebilir. Bunun için sütün sağılması, pompa ile gelmesinin sağlanması gerekir. Ne kadar çok sağma işlemi gerçekleşirse o kadar çok sütün gelmesi sağlanır. Bazı durumlarda da anne bebeğinden uzaktır ve sütünün boşaltılması gerekir. Bu durumda da manuel bir pompa ile süt sağılarak fazla süt boşaltılabilir.Manuel pompa ile bebek emdikten sonra bir müddet daha sağım yaparak kalan süt boşaltılır.

Çalışan anneler için elektrikli pompalar daha kullanışlı olacaktır. Çünkü elektrikli pompalarda çiftli sağımı yapılabilmektedir. Böylelikle zamandan tasarruf ederek kısa zamanda iki göğüs birden sağılabilir. Elektrikli pompaların bir diğer avantajı da ritimin ayarlanabilmesidir. Normalde bebekler ilk başta hızlı emerler ve bir iki dakika sonra ritimlerini değiştirip yavaşlarlar. Elektrikli pompalarla aynı ritimde sağma
mümkün olacaktır. İlk bir kaç dakika hızlı sağım gerçekleştirip, bir müddet sonra aynı bebeğin
emmesi gibi ritim ayar düğmesi ile ritimin düşürülmesi mümkündür.

Anne sütü sağım pompalarının kullanmak süt üretimini azaltmaz, arttırır. Düzenli olarak iki iki buçuk saatlik aralıklarla sağım yapılırsa anne sütünde artış olacaktır. Süt sağım işleminin kolay ve hızlı olması için dolu göğüsle sıcak bir duş alınması tavsiye edilir. Böylelikle sütün akışı hızlanır. Annenin süt sağarken dikkat edeceği bir diğer nokta da makineye takılan aparatların hijyenik olması, sağımdan önce mutlaka ellerin yıkanıp temizlenmesidir.


Leave A Reply