Süveyş Kenti ve Süveyş Kanalı Hakkında Bilgi

0
Advertisement

Süveyş kenti ve Süveyş kanalı hakkında bilgi. Süveyş Kıstağı nedir sorusunun cevabı.

Süveyş Kanalı Uydu Görüntüsü

Süveyş Kanalı Uydu Görüntüsü

Süveyş Kanalı Kuzeydoğu Afrika’da Süveyş Kıstağı’nda Kızıldeniz ile Doğu Akdeniz’i birbirine bağlayan kanaldır. Yapımı (Ocak 1859-Kasım 1869) Fransız mühendis Ferdinand de Lesseps tarafından gerçekleştirilen kanalın uzunluğu 161 km (Süveyş Kenti ile Port Said arası 171 km), ortalama genişliği 160-200 m, ortalama derinliği 13-15 metredir.

Akdeniz’den Kızıldeniz’e geçişte, Manzala Gölü’nün doğu kıyısı boyunca uzanan kanal Timsah, Büyük Acı ve Küçük Acı göllerini aşarak Süveyş Körfezi’ne ulaşır. Kanalın güney ucunda Süveyş, kuzey ucunda Port Said, Port Fuad, orta kesiminde İsmailiye başlıca yerleşim merkezleridir. İlk açılışında genişliği 60 metre derinliği 8 metre olan kanal, 1956’da devletleştirildikten sonra genişliği 80-150 metre, derinliği 11 metreye çıkarıldı. 1975-1980 arasında yeni bir düzenlemeyle genişlik 160-200 metre derinlik 13-15 metreyi buldu. Böylelikle, 150 bin tonluk tankerlerin geçişine olanak sağlandı. Asya ile Afrika’yı, kanalın altında birbirine bağlayan 1.6 km uzunluğunda, 50 m derinliğindeki tünelin yapımıysa Ekim 1980’de tamamlandı.

Süveyş Kenti :Süveyş kentinin adı Arapça’da As-Suvays olarak geçer. Mısır’ın kuzeydoğusunda bir liman kentidir. Aynı adı taşıyan yönetim biriminin merkezidir. Süveyş Körfezi’nin kuzey ucunda, Süveyş Kanalı’ nın güney girişindedir. Yoğun liman etkinliklerinin (yükleme, boşaltma, depolama) yanı sıra, petrol arıtma, yapay gübre v.b. endüstri dalları da vardır.

Süveyş Kıstağı Nedir?:Kuzeydoğu Afrika ile Ön Asya’yı birbirine bağlayan kıyı şerididir. Güneyde Kızldeniz ve Süveyş Körfezi, kuzeye Doğu Akdeniz arasında uzanan kıstağın genişliği 116 km’dir.

Süveyş Körfezi : Süveyş Körfezi Kızıldeniz’in kuzeybatı koludur. Uzunluğu 289 km, genişliği 32 km. Süveyş Kanalı ile Akdeniz’e bağlanan körfezde, 1960’ların ortalarından bu yana her geçen yıl artan oranda petrol çıkarılmaktadır.

Advertisement

Leave A Reply