Suyun Canlılardaki Görevleri

0

Suyun canlılar için önemi, canlıların vücudundaki görevleri nelerdir? Suyun canlılardaki görevlerinin maddeler halinde açıklaması.

bardak su

Kaynak: pixabay.com

Suyun Canlılardaki Görevleri

 • ♦ Yeşil bitkiler, klorofilli bakteriler ve öglena gibi bazı tek hücreli canlılar, fotosentez yoluyla inorganik maddelerden organik besin yapıtaşlarını üretirler. Bu olay sırasında karbondioksit ve su kullanılır. Yeterli suyun olmaması durumunda besin sentezi azalır veya tamamen durur. Bütün canlıların temel besin kaynağı fotosentezle üretilen besinler olduğundan su olmazsa hayat olmaz.
 • ♦ Su, hücre içinde iyi bir çözücü olarak görev yapar. Bu özelliğiyle su canlı vücudunda taşıyıcı sıvı olarak kullanılır. Örneğin, kanda bulunan hormonlar, besinler, oksijen gibi maddeler suyun bu özelliği sayesinde taşınabilirler,
 • ♦ Metabolik reaksiyonların gerçekleşmesini sağlayan enzimler, ancak sulu ortamlarda çalışabilir. Ortamdaki suyun % 12 nin altında olması, enzim çalışmasını durdurur. Bu da bir çok canlı için ölüm demektir.
 • ♦ Su, vücudun ısı dengesinin ayarlanmasında da etkilidir. Yüksek bir ısı emme gücüne sahip olduğu için, aşırı sıcaklarda terlemeyle su kaybedilerek vücut ısısı düşürülür. Isı emme özelliği sayesinde, vücut ısısının her tarafa aynı oranda dağıtılması da su ile sağlanır.
  su damlası

  Kaynak: pixabay.com

 • ♦ Metabolizma sonucu oluşan amonyak, üre ve ürik asit gibi artık maddeler, ancak su içinde çözündükten sonra boşaltım organlarından dış ortama atılırlar.
 • ♦ Buharlaşma ısısının yüksek olması sayesinde ani sıcaklık değişmelerinde, gaz haline geçmek suretiyle vücudun korunmasını sağlar. Gaz haline geçerken 575 kcal/kg ısı aldığından vücudun serinlemesini sağlar. Bitkilerde de terleme ile serinleme, metabolik artıkların atılması ve bitkiye yeni mineral alınması gerçekleşir. Yine suyun yüksek buharlaşma ısısı, Dünyadaki iklimin ılıman hale gelmesini sağlar.
 • ♦ Su adhezyonla bulunduğu yüzeye tutunurken, kohezyon-la diğer su moleküllerine tutunur. Bu özelliği sayesinde, devamlı bir sütun oluşturularak suda çözünmüş maddelerin taşınması sağlanır. Örnek olarak bitkilerin ksilem borularında suyun taşınmasını ve hayvanlarda kanın hareketini verebiliriz.

Advertisement

Leave A Reply