Suyun İnsan Vücudu İçin Önemi ve Görevleri – Su Vücudumuzda Ne İşe Yarar?

0

Suyun insan vücudundaki görevleri nelerdir? Suyun insan vücudu için önemi ve görevleri nedir, su vücudumuzda ne işe yarar?

Su. Onu içeriz, içinde yıkarız ve içinde yüzeriz ama vücudumuzda hangi rolleri oynar? Suyun vücudumuzu sağlıklı tutmasının ve etkili bir şekilde çalışması için optimum durumda kalmasındaki 5 görevi.

Advertisement

su içmek

Hidrasyon

Su, dehidrasyonu uzak tutmaya yardımcı olur ve baş ağrısı, yorgunluk ve kuru cilt gibi kötü semptomları önler. Çoğu insan gün boyunca, susuz kaldığında ve yemekleriyle birlikte içerek yeterli miktarda su alır. Ancak, yaşlılar ve gençler de dahil olmak üzere, biraz daha cesaretlendirmeye ihtiyaç duyan bazı gruplar var. Kendinizi sulu tutmak, yalnızca sade su içmeniz gerektiği anlamına gelmez. Bunun yerine, çay ve kahve gibi içecekler, çilek ve salatalık gibi sulu meyveler ve sebzeler de yararıdır. İnsan susuzluktan nasıl ölür. İşte adım adım

Koruma

Su bizi sulu tutmanın yanı sıra dokularımızı nemli tutmaya yardımcı olur. Yeterli su alımıyla vücudu nemli tutarak gözlerimizin, burnumuzun ve ağzımızın kuruması önlenebilir. Vücudun bundan yararlanabilecek diğer alanları arasında beyin, kan ve kemikler bulunur. Ayrıca dizlerimiz, ayak bileklerimiz ve dirseklerimiz gibi eklemlerimiz su ile yağlanır ve tamponlanır, ayrıca omuriliğimizi korur.

Atık Giderme

Bunun açık cevabı elbette idrara çıkma ve dışkılama sürecidir. Bununla birlikte, yeterli su alımı, atıkların terleme yoluyla uzaklaştırılmasını da sağlar. Karaciğer, böbrekler ve bağırsaklar da atıkları onlardan temizlemek için suya ihtiyaç duyar. Bol su içerek kabızlığı önleyebilirsiniz çünkü bu, dışkınızı yumuşatmaya yardımcı olur ve yiyeceklerin bağırsak yolunda hareketini kolaylaştırır.

Advertisement

su içmek

Sindirim

İlk sindirim süreci çiğnemedir – tükürüğü içeren bir süreç. Tükürüğün temeli sudur ve mineralleri ve besinleri çözen enzimlerle birlikte yutulmaya hazır yiyeceklerimizi yumuşatmaya yardımcı olur. Su, vücudun çözünür lifleri sindirmesine yardımcı olur. Çözünür lif, yulaf ve meyvede bulunan pektin ve beta glukanları içerir. Suyun varlığında bu lif kolayca çözülür ve geçmesi kolay yumuşak dışkı oluşturmaya yardımcı olarak sindiriminize yardımcı olur.

Vücut Sıcaklığının Düzenlenmesi

Su alımı vücut ısımızı düzenlemeye yardımcı olur. Dışarısı sıcak olduğunda daha çok terleriz ve bu nedenle daha fazla su kaybederiz. Bu nedenle vücut ısımızı sabit tutmakta su görev alır.

Genelde günde yaklaşık 1,5 litre su içmeyi hedeflemelisiniz ama hepimiz farklıyız. Kendinizi herkesten daha iyi tanıyorsunuz ve susadığınızı veya susuz kaldığınızı anlayacaksınız. Unutmayın, şiddetli egzersiz yaparsanız, ateşiniz varsa veya kusma ve ishal gibi bir hastalığınız varsa, kaybedilen sıvıları geri almanız gerekecektir. Aynı şekilde, hamileyseniz veya emziriyorsanız, özellikle emziriyorsanız, vücudunuz normalden daha fazla su kullanacağından, sıvı alımınızı arttırmalısınız.

Advertisement


Leave A Reply