Suyun ph değeri nedir? İçme Suyunun ph Değeri Kaç Olmalıdır?

1

İçtiğimiz suyun ph değeri ne olmalıdır? ph ne demektir ? Günde ne kadar su tüketmeliyiz ve içme suyu ph değeri ile ilgili bilgilerin yer aldığı sayfamız.

Suyun ph değeri ingilizcesi “Power or potential of hydrogen” olan ph hidrojenin potansiyel gücü anlamına geliyor. Her sıvının belli bir ph değeri mevcut. Bu değerle o sıvının asidik, bazik yada nötr olduğunu anlıyoruz. 14 birim olarak bilinen bu cetvelde 7 nötr, 0-7 arası asidik, 7-14 arası da bazik sıvı olduğunu gösterir.

Peki İçtiğimiz suyun ph değeri kaç olmalıdır?

Uzmanlara göre içtiğimiz suyun ph değeri yüksek olmalı. Bunun nedeni yüksek ph değeri olan su vücudumuzun ihtiyacı olan kalsiyum ve mineral bakımından daha zengindir ve ihtiyaçlarınızı karşılamada bize yardımcı olacaktır. Su alırken mutlaka etiket üzerinde yazan ph değerini okuyup ona göre seçim yapmanızı tavsiye ederim.

Günümüzde sağlıksız beslenme yüzünden insanlar genellikle asidik yiyecekler tüketmektedir. Buda vücudun istemediği bir durumdur. Vücut bu oranı dengelemek için organları ve kemikleri kullanır ve sonunda çeşitli hastalıklara sebep olabilecek durumlar yaşanır. Ph değeri yüksek su içerek vücudumuza yardımcı oluruz. Ayrıca günümüzün illet hastalığı olan kanserden korunmak için de ph değeri yüksek olan su tüketmeliyiz. Sebebi kanser hücreleri asidik olan yerde yaşar ve çoğalır. Yani ph değeri düşük yiyeceklerden kaçınarak ph değeri yüksek yiyecekler tüketmeliyiz. Hayvansal gıdaların ph değeri düşük olduğundan tüketimini sınırlandırmalı, meyve ve sebze ph değeri yüksek olduğu için daha fazla tüketmeliyiz Böylece kanserden ve diğer hastalıklardan korunabiliriz. Bu arada doğadaki en yüksek ph değeri olan su Zemzem suyudur.

bardak su

Kaynak: pixabay.com

Peki günde ne kadar su tüketmeliyiz?

Bir insanın günlük tüketmesi gereken su miktarı kişiden kişiye değişmektedir. Sağlıklı bir bireyin günde 8-9 bardak su içmesi önerilmektedir. Bilimsel olarak ta bir insanın içmesi gereken su miktarı vücut ağırlığının yüzde 3 olarak hesaplanır yani 100 kilogram olan bir insan yaklaşık 3 litre su içmelidir ama bu insanın gün içerisinde yaptığı faaliyetlere ve su kaybına göre değişiklik gösterebilir.

Su; insan vücudunun başlıca kimyasal bileşeni olup, vücut ağırlığının %60’ını oluşturur. Vücuttaki bütün sistemler suya bağlıdır. Örneğin su organlardaki toksinleri vücut dışına atar, hücrelere besin taşır ve kulak, burun, boğazda bulunan dokular için nemli bir ortam sağlar.

Az miktarda su tüketme vücudumuzun susuz kalmasına yani dehidrasyona sebep olur. Bu durumla karşı karşıya kalmamak için şu içme alışkanlığımızı değiştirmeliyiz. Susamadan önce su içmeliyiz. Sebebi susadığımız zaman zaten vücut susuz kalmış demektir. Yoğun spor aktiviteleri esnasında ve sonrasında en az kaybettiğimiz kadar suyu tekrar almalıyız. Unutulmamalıdır ki SU insanın vazgeçemeyeceği yegane içecektir.


1 Yorum

  1. Gerçekliği ispatlanmamış bilgilerin doğruymuş gibi belirtilmesi islam dinine en fazla zararı vermektedir. Hangi laboratuvarda analiz edilip hangi rapora yazılmış Zemzem suyunun, doğadaki en yüksek ph değeri olan su olduğu. Referansınız nedir? Desteksiz sallayan inanç tücccarlarının oyununa gelmeyin. Ekim 2005 yılında İngiliz Besin Standartları Ajansı’nın yaptığı araştırmaya göre Suudi Arabistan’dan kaçak olarak çıkarıldığı anlaşılan zemzem suyunda son derece zehirli olan arsenik elementinin tehlike limiti olarak kabul edilen 0.01ug/g (veya 10 milyar parçada 1; teknik tabiriyle 10 ppb) değerinden 3 kat arsenik bulunuyordu. Benzer şekilde, Dünya Sağlık Örgütü’nün belirlediği 50 miligram/litrelik maksimum nitrat oranına kıyasla tam 3 kat nitrat tespit edilmiştir.

Leave A Reply