Süzgeç ve Süzme Nedir?

0
Advertisement

Sıvı bir madde içerisindeki katı maddeleri ayırmak için kullanılan süzgeç ve süzme işlemleri ile ilgili olarak kısa ve genel bilgilerin yer aldığı yazımız.

Süzme - SüzgeçSıvı bir maddenin içinde bulunan katı cisimleri ayırmak için kullanılan alete «süzgeç», bu işe de «süzme» denir.

Süzme gerek günlük hayatımızda, gerekse endüstride büyük bir yer alınıştır. Süzme için çoğunlukla «filtre» kullanılır. Çok çeşitli filtreler vardır. Kum, kalsiyum fosfat, pamuk, yün, pamuklu, yünlü kumaşlar, gözenekli özel süzgeç kâğıtları, gözenekli özel plâklar birer filtre malzemesîdirler.

Genel olarak süzme üç çeşittir:

Adi süzme. — Bir huniye, ya da çerçeveye gerilmiş bir bezin, kumaşın üzerine süzülecek sıvıyı dökerek yapılır. Evlerde, lâboratuvarlada huni üzerine pamuk, kâğıt konarak yapılan süzmeler bu tipe örnek olarak gösterilebilirler. Şehir sularının yabancı cisimlerden temizlenmesi de bu tip süzmeyle sağlanır.

Vakumda, yani havası emilmiş ortamda süzme. — Havası bir tulumbayla emilen bir kabın üzerine filtre konarak sıvı alttaki kaba çekilir.

Advertisement

Basınçlı süzme. — Bu usulde süzülecek sıvı filtre üzerine basınçla gönderilir. Bu tip süzgeçlere «filtre presler» de denir. Çeşitli tipleri vardır.


Leave A Reply