Svaziland Hakkında Bilgi

0

Ülkeler Rehberi Svaziland – Svaziland ile ilgili bilgi, başkenti, ekonomisi, bayrağı, komşuları, coğrafi konumu hakkında bilgi

Svaziland Bayrağı

Svaziland Bayrağı

Yüzölçümü: 17.363 km2
Başkenti: Mbabane.
Dil: Sisvati, İngilizce.
Din: Hıristiyan (% 55 Protestan, % 8 Katolik), doğal dinler (% 37).
Para birimi: 1 Lilangeni=100 cent.
Başlıca kentleri: Manzini, Big Bend, Mhlume, Havelock Mine.

Advertisement

Svaziland Güneydoğu Afrika’da bir devlettir. Güney Afrika Yaylası’nın doğu eteklerinde uzanan Svaziland Krallığı; kuzey, güney ve batıdan Güney Afrika Cumhuriyeti, doğudan Mozambik ve Güney Afrika Cumhuriyeti’nin kıyı ovalarıyla çevrelenir.

YÜZEY ŞEKİLLERİ:
Ülke toprakları kuzey-güney doğrultusunda birbirine koşut uzanan dört ayrı doğal bölgeye ayrılır. En batıda yukarı bozkırın yükseltisi, 1.220-1.870 metreler arasında değişir. Engebeli doğu hattı, derin ırmak vadileriyle yarılıdır. Orta bozkır, doğuda 2.600 m yüksekliğe ulaşırken, doğuda aşağı bozkırın yüksekliği 300 metreyi geçmez. Doğu sınırında, aşağı bozkırdan birdenbire yükselen Lebombo Dağları (800 metre) uzanır. Irmaklar, doğu doğrultusunda Hint Okyanusu’na akan Komati, Büyük Usutu, İngvavama’dır.

İKLİM:
Sıcaklık, genelde batıdan doğuya doğru gidildikçe artar; yukarı bozkırın yıllık sıcaklık ortalaması 16° C, aşağı bozkırın 22°C’dir. Yağışlar ise doğuya doğru gidildikçe azalır; yukarı bozkır yılda 1.010-2.300 mm yağış alırken, aşağı bozkırda yağış değişken olmakla birlikte, ortalama 500 mm’dir. Tüm ülkede yağışlı dönem, mart-ekim; kurak dönem mayıs-eylül arasındadır.

BİTKİ ÖRTÜSÜ VE HAYVANLAR:
Ağaçlandırma çalışmaları sonucu, genelde okaliptüs ve kozalaklı ağaçlardan oluşan 120 bin hektarlık alan dışında orman yoktur. Ilıman yukarı bozkır, otlaklarla kaplıdır. Orta bozkırdaysa, ağaç kümelerinin yayıldığı uzun otlardan oluşan savanlar, aşağı bozkırda daha çok dikenli çalılıklar görülür.

Advertisement

Maymun, sırtlan, arstlan, leopar ve antilop, başlıca doğal hayvanlardır. En önemli kuş türleri ibis, çavuşkuşu ve gölgekuşudur.

DİN:
Kırsal kesimde yaşayanlar arasında doğal dinler (% 37) yaygındır. Tümü Kilise’ye üye olmamakla birlikte Hıristiyanlığı benimseyenler içinde Protestanlar (% 55) çoğunluktadır.

DİL:
Siyahilerin hemen tümü iki resmi dilden biri olan Sisvati’yi konuşur. Öteki resmi dil, ekonomik açıdan güçlü Beyaz azınlık nedeniyle konuşulan İngilizcedir.

DOĞAL KAYNAKLAR:
Demirfilizi, kömür, amyant, mermer, başlıca doğal kaynaklardır. Ormanlar, ekonomik açıdan büyük önem taşır. Ticari açıdan değerli olan çam ve okaliptüs ağaçlarının kerestelerinden elde edilen kağıt hamuru, şekerden sonra ikinci önemli dış satım ürünüdür.

TİCARET:
Şeker, kağıt hamuru, meyve, sebze, et, pamuk ve amyant, başlıca dış satım; petrol, makine, ulaşım araçları, tüketim malları kimyasal ürünler, başlıca dış alım mallarıdır. Güney Afrika Cumhuriyeti, Büyük Britanya, Mozambik, Kenya, Zambiya, Avustralya, Japonya, en büyük ticaret ortaklarıdır.

Advertisement


Leave A Reply