T Harfi İle Başlayan Renkler – Baş Harfi T olan Renkler Listesi ve Kodları

0

T harfiyle başlayan renk isimleri nelerdir? T harfi ile başlayan renkler, örnek resimleri ve heksadesimal, html renk kodları listesi.

T Harfi İle Başlayan Renkler

Advertisement

T Harfi İle Başlayan Renkler

Tarçın rengi

Tarçın rengi

Heksadesimal Kodu: #7B3F00

Teal

Teal

Heksadesimal Kodu: #008080

Advertisement

Teal, mavi-yeşil renktedir. Kelime genellikle genel olarak camgöbeğinin tonlarına atıfta bulunmak için kullanılır.  Maviyi yeşil bir tabana karıştırarak veya gerektiğinde siyah veya gri ile derinleştirilerek oluşturulabilir. Bilgisayar ekranlarında ve televizyonlarda renk oluşturmak için kullanılan RGB modelinde, camgöbeği parlaklığının yaklaşık yarıya düşürülmesiyle teal oluşturulur.

Toz mavi

Toz mavi

Heksadesimal Kodu: #B0E0E6

Turkuaz

Turkuaz

Heksadesimal Kodu: #30D5C8

Turkuaz, aynı isimdeki cevherin rengine, dayanan mavi / yeşil bir renktir. Turkuaz, CuAl6 (PO4) 4 (OH) 8 · 4H2O kimyasal formülüne sahip, bakır ve alüminyumdan oluşan sulu bir fosfat olan opak, mavi ila yeşil bir mineraldir. Daha ince kalitelerde nadir ve değerlidir ve benzersiz tonu sayesinde binlerce yıldır bir mücevher ve süs taşı olarak kullanılır.

Advertisement

Eski ve Yeni Dünyaların birçok kültüründe, bu değerli taş binlerce yıldır kutsal bir taş, iyi bir servet getiren ya da tılsım olarak sayılmaktadır. Bu iddia için en eski kanıt, yaklaşık MÖ 3000’den kalma turkuaz kakmalı mezar mobilyalarının bulunduğu eski Mısır’da bulundu. Eski Pers İmparatorluğu’nda, gök mavisi değerli taşlar daha önce doğal olmayan ölüme karşı koruma olarak boyna veya bileğe takılıyordu. Renk değiştirirlerse, kullanıcının kıyamet yaklaşımından korkmak için bir nedeni olduğu düşünülüyordu. Bu arada, turkuazın renk değiştirebileceği keşfedildi. Değişikliğe ışık veya kozmetik, toz veya cildin asiditesinden kaynaklanan kimyasal reaksiyon neden olabilir.

Turuncu

Turuncu (web)

Heksadesimal Kodu: #FFA500

Optikte turuncu, HSV renk uzayında yaklaşık 585 ile 620 nm arasında bir dalga boyuna ve 30 ° ‘lik bir tona sahiptir. RGB renk çarkında görülebildiği gibi, gama sıkıştırılmış kırmızı ve sarı arasında sayısal olarak ikincil bir renktir. Portakalın tamamlayıcı rengi masmavidir. Turuncu pigmentler çoğunlukla hardal veya kadmiyum ailelerinde bulunur ve çoğunlukla mavi ışığı emer.

Turuncu, görünür ışık spektrumunda sarı ile kırmızı arasındaki renktir. İnsan gözleri, kabaca 585 ile 620 nanometre arasında baskın bir dalga boyuna sahip ışığı gözlemlerken turuncu algılar. Resim ve geleneksel renk teorisinde, sarı ve kırmızı karıştırılarak oluşturulan pigmentlerin ikincil bir rengidir.

Havuç, kabak, tatlı patates, portakal ve diğer birçok meyve ve sebzenin turuncu rengi, bir tür fotosentetik pigment olan karotenlerden gelir. Bu pigmentler, bitkilerin güneşten emdiği ışık enerjisini bitkilerin büyümesi için kimyasal enerjiye dönüştürür. Benzer şekilde, sonbahar yapraklarının tonları klorofil çıkarıldıktan sonra aynı pigmentten elde edilir.

Turuncumsu sarı

Turuncumsu sarı

Heksadesimal Kodu: #E49B0F


Leave A Reply