T Harfiyle Başlayan Ülkeler ve Başkentleri, Ülke İsimleri ve Başkentler

0
Advertisement

Dünyadaki baş harfi T olan, T harfi ile başlayan ülkeler hangileridir? T Harfiyle Başlayan Ülkeler ve başkentlerinin listesi.

t ülkeler

Kaynak: pixabay.com

ÜLKE ADIBAŞKENTİ
 TacikistanDuşanbe
 Tanzanya (Resmî olarak)Dodoma
 Tanzanya (Siyasî olarak)Darüsselam
 TaylandBangkok
 TayvanTaipei
 TogoLomé
 TongaNuku’alofa
 Trinidad ve TobagoPort of Spain
 TunusTunus
 Turks ve Caicos AdalarıCockburn Town
 TuvaluFongafale
 TürkiyeAnkara
 TürkmenistanAşkabat

Yukarıdaki tablo isim şehir hayvan oyunu için elverişli olacağı gibi, coğrafya bilgisini geliştirmek isteyenler için de faydalı olacaktır.

Tunus

Tunus; Tunus’un başkentidir. Ülkenin kuzeydoğusunda, Halk el-Vadi Limanı’nın 12 km güneybatısında, Tunus Körfezi’ne açılan denizkulağının (Tunus Gölü olarak da adlandırılır) bitiminde yer alır. Ülkenin en büyük kenti, yönetim, ticaret, endüstri (kiya, yapay gübre, metalürji, kurşun ergitme, çimento, dokuma, demiryolu atölyeleri, halı, deri, zeytinyağı besin), kültür (Tunus Üniversitesi 1959; Öğretmen Yüksekokulu, 1955; tarım, sağlık, mühendislik, iş yönetimi yüksekokulları; Belvedere Parkı’nda, günümüzde İslâm sanat eserlerinin sergilendiği Kubbe Köşkü; Kuzey Afrika’nın en önemli arkeoloji müzesi olarak Fenike, Roma, Bizans dönemlerinin zengin koleksiyonlarını içeren (Bardo Müzesi) merkezidir. Dış limanı Halk el-Vadi’nin bir kanal ve suyolu sistemiyle Tunus Limanı’na bağlanması, büyük tonajlı gemilerin yükleme boşaltmasını olanaklı kıldıktan sonra, kent, ülkenin ikinci büyük limanı konumuna geldi. Limandan, fosfat, kurşun ve demir filizi, zeytinyağ, turunçgil dışsatımı; dışalımın 2/3’ü yapılır. Dışalım, dışsatımın yanı sıra balıkçılık etkinlikleri önemlidir.

Tunus, Tunuslu ve Avrupa olmak üzere iki kontrast bölümü içerir: Bir yamaç üzerinde, iki yanında Bab Suyka ve Bab Cezira banliyölerinin uzandığı, 285 hektarlık bir alan kaplayan Medina (Eski Kent); denizkulağı ile Medina arasında, düz bir alanda gelişen Yeni Kent. Tümüyle Müslüman nüfusun yaşadığı Medina’da cami, saray, surlar, pazar ve alışveriş merkezleri: Yeni Kent’te, resmi daireler, sigorta, banka, ticaret kuruluşları, ikametgâhlar yer alır. Medina’nın yanı başındaki Kasbah (Kale), Fransızlar tarafından Tunuslu milliyetçilerin hapsedildiği yer olarak kullanıldığından, bağımsızlık sonrasında yıktırıldı, Antik Kartaca Kenti, banliyösü Sidibou-Saiud’in tam kuzeydoğusundadır.


Aşkabat

Aşkabat; Türkmenistan’ın başkenti, aynı adı taşıyan yönetim biriminin merkezidir. Kopet Dağı’nın eteklerinde, Hazar’ı aşan demiryolu kavşağı üzerinde, İran sınırına 40 km uzaldıktadır. Karakum Çölü’nün güney kenarında yer alan kentin ve çevresinin su gereksinimi, yapımı 1960’ların ortalarında tamamlanan Karakum Kanalı yoluyla Sri Derya Irmağı’ndan sağlanır.

Kent, Türkmenistan’nın endüstri (pencere camı, her tür cam eşya, pamuklu, ipekli kumaş, tarım araçları, konserve) ve kültür merkezidir (Bilimler Akademisi, üniversite, tıp, tarım okulları, film stüdyoları). Kent nüfusunun % 50’sini Ruslar, % 30’unu yerli Türkmenler, geri kalanını çeşitli etnik topluluklar (Özbek, Tatar, Ukraynalı vb) oluşturur.

Advertisement

Tarihçesi: Rusların Orta Asya’da berkitilmiş bir ileri karakolu olarak 1881’de kuruldu. Zamanla İran’a açılan bir ticaret merkezi durumuna geldi. 1917 Devrimi sonrasında oluşturulan Türkmenistan SSC’nin başkenti yapıldı (1924). Ekim 1948’de yakınında meydana gelen şiddetli depremden büyük zarar gördü; kısa sürede yeniden bayındır duruma getirildi. SSCB’nin dağılmasından sonra bağımsızlığına kavuşan Türkmenistan’ın başkenti olarak konumunu korudu (1992).


Yorum yapılmamış

Leave A Reply