Tamiflu İlaç Nedir? Ne İçin ve Nasıl Kullanılır? Yan Etkileri Nelerdir?

0

Tamiflu ilaç ne için kullanılır? Tamiflunun yan etkileri ve kullanım şekli nasıldır? Tamiflu neyi tedavi eder, hakkında bilgi.

tamiflu

Tamiflu

Oseltamivir, grip virüsünün neden olduğu semptomları tedavi etmek için kullanılır. Semptomları (burun tıkanıklığı, öksürük, boğaz ağrısı, ateş / titreme, ağrı, yorgunluk gibi) daha az şiddetli hale getirir ve iyileşme süresini 1-2 gün kısaltır.

Bu ilaç, halihazırda grip geçirmiş birine (hasta hanehalkı üyesi gibi) maruz kaldıysanız veya toplumda grip salgını varsa, gripten korunmak için de kullanılabilir. Daha fazla bilgi için doktorunuzla konuşun.

Bu ilaç grip virüsünün büyümesini durdurarak çalışır. Grip aşısının yerini tutmaz.

Tamiflu nasıl kullanılır?

Bu ilacı kullanmaya başlamadan önce eczacınızdan varsa Hasta Bilgi Broşürünü okuyun. Herhangi bir sorunuz varsa doktorunuza veya eczacınıza danışın.

Bu ilacı, yiyecekle birlikte veya yiyeceksiz ağızdan alın. Mide rahatsızlığını en aza indirmek için yiyecek veya sütle birlikte alabilirsiniz. Bu ilacı grip belirtileri ortaya çıkar çıkmaz veya grip hastalığına maruz kaldıktan sonra mümkün olan en kısa sürede alın. Oseltamivir, bu olaylardan herhangi birini 2 gün içinde almaya başlarsanız en iyi sonucu verir.

Gripiniz varsa, genellikle 5 gün boyunca günde iki kez doktorunuz tarafından yönlendirildiği gibi oseltamivir alın.

Gripten korunmak için, doktorunuz tarafından yönlendirildiği şekilde, genellikle en az 10 gün boyunca günde bir kez oseltamivir alın. Bu ilacı ne kadar süre alacağınıza dair doktorunuzun talimatlarını izleyin.

Dozaj, tıbbi durumunuza, böbrek fonksiyonunuza ve tedaviye yanıtınıza bağlıdır. Çocuklarda dozaj ayrıca ağırlığa da bağlıdır.

Kapsülleri yutamazsanız, doktorunuza veya eczacınıza oseltamivirin sıvı süspansiyon formunu sorun. Sıvı mevcut değilse ve doktorunuz veya eczacınız tarafından yönlendirildiyse, kapsülü açabilir ve içindekileri az miktarda tatlandırılmış sıvı (normal / şekersiz çikolata şurubu, mısır şurubu veya suda çözülmüş açık kahverengi şeker). karışımına ekleyin ve tüm dozu alın.

Bu ilaç, vücudunuzdaki ilaç miktarı sabit bir seviyede tutulduğunda en iyi sonucu verir. Bu nedenle, bu ilacı her gün aynı saatlerde eşit aralıklarla alın. Reçete edilen süre boyunca almaya devam edin. İlacın çok erken durdurulması, virüsün büyümeye devam etmesine neden olabilir, bu da enfeksiyonun nüksetmesine neden olabilir.

Durumunuz devam ederse veya kötüleşirse veya yeni belirtiler ortaya çıkarsa doktorunuza bildirin.

Yan etkiler

Bulantı ve kusma görülebilir. Bu etkilerden herhangi biri devam ederse veya kötüleşirse, derhal doktorunuza veya eczacınıza bildirin.

Doktorunuzun bu ilacı reçete etmemişse, size olan yararın yan etki riskinden daha büyük olduğuna karar vermiştir. Bu ilacı kullanan birçok insanın ciddi yan etkileri yoktur.

Gripin kendisi veya oseltamivir nadiren ciddi zihinsel / ruh hali değişikliklerine neden olabilir. Bu çocuklarda daha olasıdır. Karışıklık, ajitasyon, kendine zarar verme gibi olağandışı davranış belirtilerinden hemen doktorunuza bildirin.

Bu ilaca çok ciddi bir alerjik reaksiyon nadirdir. Bununla birlikte, aşağıdakiler de dahil olmak üzere ciddi bir alerjik reaksiyon belirtisi fark ederseniz hemen tıbbi yardım alın: döküntü, kaşıntı / şişme (özellikle yüz / dil / boğaz), şiddetli baş dönmesi, nefes darlığı.

Burada yazılanlar olası yan etkilerin tam bir listesi değildir. Yukarıda listelenmeyen diğer etkileri fark ederseniz, doktorunuza veya eczacınıza başvurun.

Önlemler

Oseltamivir almadan önce, alerjiniz varsa doktorunuza veya eczacınıza söyleyin. Bu ürün, alerjik reaksiyonlara veya diğer sorunlara neden olabilecek aktif olmayan bileşenler içerebilir. Daha fazla bilgi için eczacınızla konuşun.

Bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza tıbbi geçmişinizi, özellikle de böbrek hastalığınızı (diyaliz tedavisi dahil) söyleyin.

Ameliyattan önce doktorunuza veya diş hekiminize kullandığınız tüm ürünler (reçeteli ilaçlar, reçetesiz ilaçlar ve bitkisel ürünler dahil) hakkında bilgi verin.

Hamilelik sırasında, bu ilaç sadece açıkça ihtiyaç duyulduğunda kullanılmalıdır. Riskleri ve faydaları doktorunuzla tartışın.

Bu ilaç anne sütüne geçer, ancak emziren bir bebeğe zarar vermesi olası değildir. Emzirmeden önce doktorunuza danışın.

Etkileşimler

İlaç etkileşimleri ilaçlarınızın çalışma şeklini değiştirebilir veya ciddi yan etki riskinizi artırabilir. Bu belge olası tüm ilaç etkileşimlerini içermemektedir. Kullandığınız tüm ürünlerin bir listesini tutun (reçeteli / reçetesiz ilaçlar ve bitkisel ürünler dahil) ve doktorunuzla ve eczacınızla paylaşın. Doktorunuzun onayı olmadan herhangi bir ilacın dozunu başlatmayın, durdurmayın veya değiştirmeyin.

Bu ilaçla tedaviden önce 2 hafta içinde burunda grip aşısı olduysa doktorunuza söyleyin. Bu ilaç, burunda verilen grip aşısından korunmanızı azaltabilir. Burunda verilen grip aşısını almadan önce bu ilaçla tedaviyi bitirdikten sonra en az 2 gün bekleyin.

Kaynak:https://www.webmd.com/


Leave A Reply