Tank Hakkında Bilgi

0

20. yüzyılın başından bu yana silahlı kuvvetler tarafından tüm dünyada kullanılan TANK ile ilgili genel bilgilerin yer aldığı yazımız.

tank

Advertisement

Tekerlekleri tırtıllı, üzeri zırhlı bir savaş aracıdır. Tekerleklerinin tırtıllı olması sayesinde tümsekleri, çukurları kolayca aşar. Ağır, orta, hafif olmak üzere, başlıca üç cinsi vardır.

Düşmanın saldırısına karşı korunarak hızla ilerleyecek bir savaş aracı yapmak düşüncesi eskidir. İlkçağ’daki «savaş arabaları» bunların ilk örneğidir. Ortaçağ’da, toplar ilk defa kullanılmaya başlayınca, Leonardo Da Vinci zırhlı bir savaş arbası yapmayı düşünmüştü. Yalnız, böyle bir savaş aracı yapmak ancak, içten yanmalı motorların bulunması ile mümkün oldu.

İngiltere’de tankla ilk önce Donanma ilgilenmiş, o sırada Deniz Kuvvetleri Bakanı olan Churchill, sunulan taslaklar üzerinde çalışılmasına önem vermişti. İcadı gizli tutmak için, ilk tankın parçaları ayrı ayrı yerlerde yapılmış, bu arada, gövdeyi yapan fabrikada işçilere bunun bir «su tankı» olduğunu söylemişlerdi. «Tank» sözü buradan kalmıştır. Tankta kullanılan’ «taret» gibi gemicilik deyimleri de tankın ilk önce İngiliz Deniz Kuvvetlerinde kullanılmasından ileri gelir.

Tanksavar. — Tanklara karşı kullanılan bir silahtır, mermileri tankın zırhını delecek biçimde yapılmıştır.

Advertisement


Leave A Reply