Tansiyon Kaç Olmalıdır? Sağlıklı İnsanda Tansiyon Değerleri Kaçtır?

0

İnsanın normal tansiyon değerleri nedir? Tansiyon kaç olmalıdır? Sağlıklı tansiyonun normal değerleri nelerdir? Tansiyon ölçümü öncesi dikkat edilmesi gerekenler.

İnsan metabolizmasında en dikkat edilmesi gereken değerlerden olan tansiyon, normal seviyelerde tutulduğu sürece hem sağlıklı bir yaşam yaşamamıza hem de düzgün çalışan bir kalbe sahip olduğumuzu hatırlamamıza yol açar. Kadınlarda ve erkeklerde ortalama tansiyon değerlerinin dışında belirli durumlarda değer olarak oynayabilen tansiyon, artık günümüzde evlerimizde kadar giren küçük portatif nabız ölçer aletlerle de ölçülebilmekte. Tabi bu ölçümleri yerli yersiz yapmak yerine vücudunuzda hissettiğiniz anormalilerden durumdan haberdar olmak adına yapmanız ve eğer problem yaratacak değerler varsa mutlaka en yakın sağlık kuruluşuna danışmanız gerekmektedir.

tansiyon

İster dijital olarak ölçülebilen, ister geçmişten günümüze gelen pompalı nabız ölçerlerle öğrenebileceğimiz bu değerler; günlük olarak yediklerimize, yaşadığımız hormonal değişikliklere, stres ve kaygı altında bulunmamıza ya da daha pek çok şekilde örneklendirebileceğimiz durumlara göre değişebilmektedir. Bu durumda en sağlıklı değer ölçümlerini alabilmek için öncelikle tansiyonunuzu ölçmeden en az 1 saat öncesinden hiç birşey yiyip içmemeye özen göstermelisiniz. Az önce bahsettiğimiz gibi günlük beslenme koşullarımız tansiyon değerlerimizde oynamalar yaratabilmektedir. Aynı şekilde 1 saat öncesinden nabzınızı hızlandıracak egzersiz hareketleri yapmış olmamaya ve son 1 saat dilimi içerisinde sigara kullanmamış olmaya özen göstermelisiniz.

Eğer tansiyonunuzu belirli aralıklarla ölçtürüyorsanız, bu ölçümleri hep bir öncekiyle aynı saat aralığında tutmaya çalışın. Böylelikle doğru değerlere ulaşabilmek sizin için daha basit olacaktır. Ölçüm yapılırken mutlaka kolunuzu kalbinizin hizasında tutmalısınız ve hiç bir şekilde vücudunuzu hareket ettirmemelisiniz. Her nabız ölçümünüzde, ölçüm yaptırdığınız kolunuzun aynı kol olmasına özen gösterin. Bir sağ bir sol koldan ölçüm değerlerine baktırmak bazı durumlarda yanlış sonuçlar almanıza yol açabilmektedir. Ayrıca ölçüm yaptıracağınız ortamın mümkün olduğunca sakin ve sessiz bir yer olmasına özen gösterin. Çünkü kalabalık ve gürültülü ortamlarda vücudunuz istediğiniz dinginliğe ulaşamayabilir ve bu da doğrudan ölçüm yapılan değerlerinize etki edebilir. Son olarak asla çok gergin ya da çok sinirli anlarınızda tansiyonunuzu ölçtürmeyin çünkü metabolizma bu tip anlarda tansiyonu normal değerlerinden alçaltabilmekte ya da yükseltebilmektedir.

Sağlıklı tansiyon oranları

Genel olarak kabul edilen değer; sağlıklı bir kişide 120’ye 80’dir. Bu sayılar halk arasında “12’ye 8” (yazılışı da 12/8 şeklindedir) olarak adlandırılmaktadır. 120 olarak ifade edilen rakam büyük tansiyonuzu ya da aynı anlama gelen yüksek tansiyonunuzu ifade etmektedir. Bu değer nabzınızda ölçülen yüksek kan basıncının değeridir. 80 olarak ifade edilen rakam ise küçük tansiyonunuzu ve ya düşük tansiyonunuzu ifade etmektedir. Bu değer ise nabzınızda ölçülen düşük kan basıncınızın değeri olmaktadır.

Bu değerler bazı rakamlara ulaştığında tehlike sınırları içerisine girdiğiniz anlamına gelmektedir. Örneğin; yüksek tansiyon değerleri 140 rakamının üzerine çıkan birinin büyük tansiyon seviyeleri tehlike oluşturacak seviyelere çıkmış demektir. Aynı şekilde küçük tansiyon değerlerinin de 90 değerinin üzerine çıkması tehlike oluşturacak rakamlara çıkıldığının göstergesidir. İleri yaşlardaki kişilerde sık sık tansiyon sorunu gözlenebilmekte, bu yüzden bu tip sıkıntıların hissedildiği an mutlaka nabız ölçümü yapılmalı ve değerler olması gerekenden yüksek çıkıyorsa mutlaka geciktirmeden bir doktor kontrolüne gidilmelidir.


Leave A Reply