Tarihin En Ölümcül Hastalıkları, Şimdi neredeler? Tarih Boyunca 7 Büyük Salgın

2

Tarih boyunca Dünyayı etkisi altında almış salgınlar nelerdir, ne kadar kişiye bulaşmışlardır? Peki bu hastalıklar şimdi nerede, bittiler mi?

Veba

Veba Ortaçağ boyunca insanlığın kabusu olmuştur.

1. Kara Ölüm: Bubonik Veba

Kara Ölüm 1346’dan 1353’e kadar Avrupa ve Akdeniz’in çoğunu tahrip etti. O zamanlar Avrupa nüfusunun% 60’ından fazlası 50 milyondan fazla insan öldü.

Birçok tarihçi, bugün bile hala dünyanın en büyük veba rezervuarlarından birini destekleyen kemirgenlerin çok sayıda ve yoğunlukta yaşadığı bir alan olan (veba odağı da denir) Orta Asya Bozkırlarında başladığına inanıyor.

Veba esas olarak vebaya neden olan bakteri, Yersinia pestis ile enfekte olan bir pire ısırması yoluyla yayılır. Pireler tipik olarak sıçan, marmot ve sincap gibi küçük hayvanlarda yaşar ve periyodik olarak bu duyarlı konakçılar arasında patlayan veba salgınları meydana gelir. Çok sayıda hayvan enfeksiyona yenik düşmekte ve ölmektedir. Aç pire insanlara döner ve bir ısırıkla üç ila beş gün içinde, ateş, baş ağrısı, titreme ve halsizlik gelişir. Isırık bölgesine en yakın lenf düğümleri, bubonik veba olarak bilinen veba varyantında ağrılı şişlik oluşturur. Enfeksiyon kanda yayılabilir ve akciğerlerde solunumu etkileyebilir. Acil antibiyotik tedavisi olmadan, enfekte kişilerin% 80’i beş gün içinde ölür.

Veba Şimdi Nerede?

14. yüzyılda veba salgını, insanlık tarihinde kaydedilen tek önemli veba salgını değildi. Bildirilen ilk salgın 541’de Mısır’da patlak verdi ve “Justinian Veba” olarak adlandırıldı. Son büyük veba olayı, Çin’in Yunnan eyaletinde başladı ve 1894’te Hong Kong’a ulaştı.

Bugün bile, veba ortadan kaldırılmamıştır, ancak aşılama ve antibiyotiklerin kullanılabilirliği sayesinde, şimdi birkaç kişi ölmektedir. Veba odakları hala Afrika, Kuzey ve Güney Amerika ve Asya’da bulunmaktadır.

2010-2015 yılları arasında dünya genelinde 584 ölüm de dahil olmak üzere 3248 veba vakası bildirilmiştir. Vakaların çoğu Madagaskar, Demokratik Kongo Cumhuriyeti ve Peru’da meydana geldi.

1 Ağustos’tan 22 Kasım 2017’ye kadar Madagaskar Sağlık Bakanlığı tarafından 202 ölüm (vaka ölüm oranı% 8,6) dahil olmak üzere 2348 doğrulanmış, olası ve şüpheli veba vakası bildirilmiştir.

Sadece Amerika Birleşik Devletleri’nde, 1940 ve 2016 arasında 1040 doğrulanmış veya muhtemel veba vakası meydana gelmiştir; % 80’i bubonik form olarak sınıflandırıldı.

Çiçek hastalığı

2. Benekli Canavar: Çiçek

Çiçek hastalığının kökenleri tarih öncesi dönemde kaybolmuştur, ancak araştırmalar ilk olarak M.Ö. 10.000 civarında ortaya çıktığını göstermektedir. Çiçek, büyük Mısır Firavunu Ramses V’nin (MÖ 1156 tarihli) mumyalanmış kalıntılarını süslüyor ve hastalık eski Sanskrit metinlerinde açıklanıyor.

Çiçek hastalığına variola virüsü neden olur. İnsanlar çiçek hastalığının tek doğal konakçılarıdır ve bulaşması, enfekte olmuş bir kişi veya enfekte vücut sıvıları, kontamine yataklar veya kıyafetlerle doğrudan temasa bağlıdır. Havadaki aktarım nadirdir, ancak binalar, otobüsler ve trenler gibi kapalı ortamlarda daha olasıdır.

17 güne kadar bir kuluçka dönemi (ortalama 12 ila 14 gün) virüse maruz kalmayı takip eder. İlk belirtiler genellikle ağızda ve dilde küçük lekeler oluşmaya başlamadan önce grip benzeri bir durumdur. 24 saat içinde yüzde döküntü başlar ve kalın, opak bir sıvı ile doldurulmuş volkan benzeri kabarcıklara dönüşmeden önce hızla yayılır. Bu kabarcıkların kabuklanması iki hafta kadar sürebilir ve ciltte sonunda çukur izleri haline gelen izler bırakır.

Çiçek Hastalığı Şimdi nerede?

18. yüzyılda Avrupa’da yılda 400.000’den fazla insan çiçek hastalığından öldü. Genel ölüm oranları% 30 civarındaydı; Bununla birlikte, oranlar bebeklerde (% 80-98) çok daha yüksekti ve hayatta kalanların üçte biri kör oldu.

Hastalıktan kurtulanlar arasında bir şey kesindi – bir daha asla yakalamadılar. Bu gözlemle, insan çiçek hastalığına karşı mücadeleyi başlattı. Çiçek şu anda aşı ile önlenebilen bir hastalıktır.

sars

3. Şiddetli Akut Solunum Sendromu (SARS)

SARS’ın tarihi kısaydı ama çok da iyi değildi.

SARS, 2003 yılında yaygın panik yarattı ve daha önce bilinmeyen bir koronavirüsten (SARS-CoV) – soğuk algınlığına neden olan aynı virüs ailesinden kaynaklandı. Semptomlar virüsle temas ettikten iki ila on gün sonra başladı ve yüksek ateş, baş ağrısı, vücut ağrıları, bazen ishali içeriyordu. Ancak endişenin ana belirtisi, SARS ile ilişkili ciddi solunum güçlükleri idi ve enfekte olanların neredeyse tamamı pnömoni geliştirdi. 2003 yılı sonunda, DSÖ’ye bildirilen 8.098 enfekte kişiden 774 kişi hayatını kaybetti. Nefes almak için çok daha fazla kişinin hastaneye kaldırılması gerekiyordu.

SARS, öksürük veya hapşırma sırasında salınan bulaşıcı damlacıklar ile yakın temas yoluyla yayılır. SARS Asya’da başladı ve araştırmacılar en olası kaynağı yakalanan ve piyasaya sürülen vahşi Çin At Nalı yarasaları olarak belirlediler. Bu yarasalar, mutasyondan önce medeniyetleri enfekte eden SARS benzeri bir virüse sahipti; bu da insanların virüse karşı duyarlı oldukları anlamına geliyordu. Bir yıl içinde, enfeksiyon halk sağlığı önlemleriyle sınırlandırılmadan önce iki düzineden fazla ülkeye yayıldı.

SARS ve Benzer Hastalıklar Riski

Virüsler, özellikle de koronavirüs virüsü familyası hakkındaki en dikkat çekici gerçeklerden biri, hızla mutasyona uğrama (değiştirme) kabiliyetleridir.

Bir başka SARS salgını için sürveyans devam etmekle birlikte, rapor edilen çok az sayıda vaka olmuştur; çoğunlukla laboratuvar kazalarından veya muhtemelen hayvandan insana bulaşma yoluyla (Guangdong, Çin).

Orta Doğu Solunum Sendromu (MERS), ölümcül olabilen bir başka koronavirüs enfeksiyonudur. Mayıs 2019’un sonuna kadar laboratuvarda onaylanmış toplam 2428 MERS vakası bildirilmiştir. Bu rakama 838 ilişkili ölüm (yaklaşık% 34.5’lik bir ölüm oranı) dahildir. Vakaların çoğu Suudi Arabistan’da bildirilmiştir (2037 vaka).

MERS ciddi solunum ve böbrek yetmezliğine neden olabilir ve develerle temasa bağlanabilir.

kuş gribi

4. Kuş Gribi: Sadece Kuşlar İçin Değil

Tıpkı insanlar gibi, kuşlar da grip olur.

Kuş gribi yaygındır ve hastalığın ilk kez 1878’de İtalya’da kaydedilmesinden bu yana dünya çapında birkaç büyük salgın meydana gelmiştir.

Kuş gribi, vahşi su kuşları arasında doğal olarak bulunur ve daha duyarlı çiftlik hayvancılığına kolayca yayılabilir – milyonlarca tavuk, kaz ve hindi, 2015 ve 2016 yıllarında meydana gelen salgınların ardından hastalığın daha da yayılmasını önlemek için yok edildi.

Kuş gribi virüsleri nadiren insanları enfekte eder. İstisnalar, influenza A’nın H7N9 ve H5N1 suşlarıdır. H7N9, halk sağlığı üzerinde en büyük etkiye sahip influenza A virüsü olarak kabul edilir. 2017 yılında 1565 kişiye 610’u (% 39) hayatını kaybeden H7N9 bulaştı. Kümes hayvanları kaynak olarak doğrulanmıştır.

Ebola

5. Ebola

Ebola, Ebola filovirüsünün neden olduğu ciddi, sıklıkla ölümcül bir hastalıktır (ölüm oranları ortalama% 50 [dağılım% 25-90]). Dört farklı tipte ebola virüsü vardır, bunların dördünün insanlarda hastalığa neden olduğu bilinmektedir.

Ebola ilk olarak 1976’da keşfedildi ve yarasaların virüsün en olası rezervuarı (doğal kalıcı konakçı) olduğu düşünülüyor. Virüs kolayca insanlara ve insandan insana yayılır. Enfekte bir kişi veya hayvanla (canlı veya ölü) veya kontamine iğneler ve şırıngalar gibi nesnelerle doğrudan temas (kırık cilt veya mukoza zarları yoluyla) Ebola’nın yayılmasının en yaygın yoludur. Virüsten kurtulan kişilerden cinsel yolla bulaşma vakaları da iyileştikten aylar sonra bildirilmiştir.

Semptomlar virüse maruz kaldıktan iki ila 21 gün sonra (ortalama 8-10 gün) ortaya çıkabilir ve ateş, şiddetli baş ağrısı, kas ağrısı ve halsizlik, ishal, kusma, kanama ve morarma ve ölümü içerir. Hayatta kalanlar, onları en az 10 yıl boyunca daha fazla enfeksiyondan koruyan antikorlar geliştirir. Kayıtlı tarihte en önemli Ebola salgını, 2014’ten 2016’ya, çoğunlukla Gine, Sierra Leone ve Liberya’da meydana geldi.

Ebola: Mantıklı Önlemler Alındığı sürece Risk Düşük

CDC tarafından yayınlanan raporlar, 28.616 kişiye doğrulanmış veya muhtemel Ebola bulaştığını ve 2014-2016 salgını sırasında 11.310 kişinin öldüğünü göstermektedir. ABD’de 11 kişinin Ebola olduğu belgelendi; bunların dördü Birleşik Devletler’de bir zamanlar semptom geliştirmişti. 14 kişiden yedisi diğer ülkelerden tıbbi olarak tahliye edilmişti. İki kişi öldü.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), 9 Haziran 2016’da Liberya’da Ebola salgınının sona erdiğini ilan etmesine rağmen, çok zayıf sağlık sistemleri olan ülkelerde ve virüsün vahşi hayvanlarda yaygın olduğu yerlerde Ebola riski her zaman vardır.

cüzzam

6. Cüzam: Eski Ahit’te Korkulan Bir Hastalık

Cüzam, yavaş büyüyen bakteri Mycobacterium lepraehas’ın neden olduğu bir enfeksiyondur. Uzun bir kuluçka dönemi vardır – iki ila üç yıl (aralık 6 ay ila 40 yıl) ve semptomlar genellikle tanımlanmış bir cilt bölgesinde bir uyuşma veya his kaybı olarak başlar – bakterinin sinir hücreleri için afinitesini yansıtır.

Çok bulaşıcı olmamasına rağmen, cüzzamdan tarih boyunca korkulmuş ve yanlış anlaşılmıştır. Başlangıçta Tanrı’nın laneti ya da cezası olduğu düşünülen cüzzamlılar damgalandı, yaklaştıklarında başkalarını uyarmak için özel kıyafetler ya da zil çalmaya zorlandı. Semptomlar kişiden kişiye değişir ve zamanla ilerleme eğilimi gösterir; hafif, belirsiz hipopigmente cilt lezyonlarından körlük, deformite ve ciddi yüz şekillenmesine kadar değişir.

Hala Yaygın, ancak Uzun Süreli Tedavi ile Tedavi Edilebilir

Cüzam bugün hâlâ yaygındır, ancak genellikle Hansen hastalığı adıyla anılır. Küresel olarak, her yıl yaklaşık 200.000 Hansen hastalığı Dünya Sağlık Örgütü’ne (WHO) bildirilmektedir ve temel olarak ekvator yakınındaki Hindistan gibi alçak, nemli, tropikal ve subtropikal bölgelerde yaşayan insanları etkilemektedir. ABD’de her yıl yaklaşık 150-200 yeni vaka ortaya çıkıyor ve bunların çoğu gelişmekte olan ülkelerden gelen göçmenleri içeriyor. Bununla birlikte, 2015 yılında iki kişi bir armadillo ile temas ettikten sonra cüzzama yakalandı. Güney Teksas ve Louisiana’daki armadilloların yaklaşık% 15’inin bakterileri barındırdığı bulunmuştur.

Cüzzamın ilaç tedavisi uzar ve karmaşıktır ve genellikle çoğu durumda daha uzun bir süre boyunca en az altı ay boyunca antibiyotiklerin (dapson, rifampin ve klofazimin gibi) bir kombinasyonunu içerir. Cüzzam tedavi edilebilir olsa da, tedavi başlamadan önce meydana gelen deformiteler ve sinir hasarı genellikle geri döndürülemez.

Çocuk Felci

7. Çocuk Felci: 1940-50’lerin En Korkunç Çocukluk Hastalığı

Çocuk felci, genellikle ölümcül olan sakat bırakan bir bulaşıcı hastalıktır. Beş yaşın altındaki çocuklar özellikle hassastır. Periyodik salgınlar 19. yüzyılın sonlarında meydana gelmesine rağmen, dünya çapında çocuk felci aşısı kampanyasının başlamasını tetikleyen 1940’larda ve 1950’lerin başında meydana gelen salgındı.

Çocuk felcine çok bulaşıcıdır ve virüs neden olur. En sık enfekte dışkı ile temastan kişiden kişiye yayılır. Dışkı, yiyecek, su veya dışkı ile kontamine olmuş nesneler gibi birkaç hafta boyunca bulaşıcı kalabilir. Çocuk felcine yakalananların yaklaşık% 72’si semptom göstermez. Yüzde yirmi beş enfeksiyondan bir veya iki hafta sonra grip benzeri semptomlar (örneğin, boğaz ağrısı, ateş, yorgunluk, baş ağrısı, bulantı, karın ağrısı) geliştirir. Bu kişilerin küçük bir kısmı parestezi (yanma veya karıncalanma uzuv ağrısı), menenjit (beyin ve omurilik enfeksiyonu), uzuv zayıflığı ve kalıcı sakatlığa ve ölüme yol açabilecek felç gibi daha şiddetli semptomlar geliştirmeye devam edecektir. Solunum kasları etkilenir.

Çocuk felci: Aşılama Anahtardır

Çocuk felci aşı yoluyla önlenebilir ve 1988’den beri Dünya Sağlık Asamblesi dünya çapında çocuk felcini yok etmeye karar verdi. Sadece 30 yılda, çocuk felci vakalarının sayısı 1988’deki tahmini 350.000’den 2018’de sadece 33’e düşmüştür.


2 yorum

 1. Nuri Hakan Tataroğlu on

  EY FANİ KİMSE
  MALINLA ÜNVANINLA GURURLANMA
  ÖLÜNCE MALINI ÜNVANINI BIRAKACAKSIN
  İHLÂSLI OL
  ÖLÜMÜ HATIRLA
  Nuri Hakan Tataroğlu,24.3.2020

Leave A Reply