Tarihin ve Güneşin Başkenti Van Şehrinin Güzellikleri ve Gezilecek Yerler

0

Van şehrine kuşbakışı baktığınızda uçsuz bucaksız bir su birikintisi dikkatinizi çeker. Yaklaştığınızda gördüğünüz bu engin mavilik ise Van gölünden başkası değildir…

Akdamar Adası - Van Gölü

Akdamar Adası – Van Gölü

Doğunun karasal iklimini yumuşatan ve birazda Akdeniz havası taşıyan kocaman bir köy… Van, içinde çok fazla acı barındıran bir şehir, belki de acılarını hala sürdürüyor derinlerinde… Fakat Van’da yaşayan kocaman yürekli insanlar sayesinde tüm yaralar kaybolup gidiyor altın sarısı toprak kokan bu kentte. Eşsiz inceliklerle dokunan bu tabloda geriye kalanlar ise geçmişten bugüne uzanan tarihi hazineler ve kök salıp büyüyen ölümsüz bir kültür… Tarihin ve güneşin başkenti aynı zamanda doğunun incisi Van’ın kapıları sizler için araladık…

Tarihin çok uzun zamanlarına ev sahipliği yapmış Van’ı ve güzelliklerini anlatan gezi anılarını dinlerseniz çok etkilenirsiniz. Hele ki bu şehre yolunuz düşerse, anlatılanların etkisinden çıkmadan gördüğünüz manzara karşısında Van’a hayran kalırsınız. Hayranlığınız Van Gölü‘nün muhteşem büyüklüğü ile sizi alır çok uzaklara götürür. Gözlerindeki ışıltısı, insan sevgisi, cana yakınlığı, misafirperverliği, zor koşullarına rağmen pozitif duruşu, çalışkanlığı, hoşgörüsü ve duyarlılığı ile Van insanı ise oldukça özeldir.

Van Gölü

Van Gölünin eşsiz doğal güzellikleri son yıllarda yapılan çalışmalar ile turizme kazandırılmaktadır.

Mezopotamya illerinden biri olan bu güzel şehir, bu coğrafyanın kuzeydoğu tarafında yer almaktadır. Kuzeyden Ağrı, batıdan Bitlis ve Siirt, güneyden Hakkari ve Şırnak illeriyle doğu bölgesinin incisi olarak anılır. Tam anlamıyla bir tarih ve kültür başkenti olan Van, görsel güzellikleri ve kültürel mirası ile oldukça sizi büyüsü altına alacak.
Van Kalesi

Van merkezden yaklaşık 5 kilometre mesafede olan Van Kalesi, mutlaka görülmesi gerekenler listesinde baş sıralarda yer alıyor. Merdivenlerle tırmanabileceğiniz tepenin üstüne inşa edilmiş kale, Urartular’a başkentlik yapmış… İnce uzun bir krater tepesinin üzerine kurulu kaleden gün batımını izlemek ise kelimenin tam anlamıyla büyüleyici. Ayrıca Van’ın muhteşem güzellikleri ve manzarası da ayaklarınızın altında.

Van Gölü Uydu Görüntüsü

Van Gölü Uydu Görüntüsü

Kışların sert ve uzun geçtiği, bozkırın çoğu bölgede egemenlik kurduğu bu ilde, masmavi bir cennet gibi uzanan Van Gölü yumuşatır kalpleri.

Gördüğünüz anda sizi içine alan bu engin mavilik, büyüklüğü ile bir gölden çok daha fazlasını ifade eder herkes için. Van Gölü dünyanın en büyük sodalı gölüdür. Ayrıca Türkiye’de bulunan en muhteşem ve en büyük göldür. Neredeyse bir denizi andıran Van Gölü, içerisinde heybetli ve bir o kadarda güzel olan akdamar, Çarpanak, Adır ve Kuş Adalarını barındırıyor. Bu adalardan en meşhur olanları ise Akdamar ile Çarparak adaları. Her adının kendine özel ayrı bir kilisesi de var. İlginç olan, bütün bu kiliseler birbiriyle bağlantılı; yani birbirlerini görüyorlar ki işaretleşebilsinler.

Van’a 20 km uzaklıkta olan ve Van-Tatvan karayolu üzerinde bulunan Edremit, Van’ın en önemli sayfiye yerlerinden biri. Bağları ve bahçeleri ile yemyeşil doğası, mavi göl suları ile eşsiz manzarası Edremit’e bambaşka bir görünüm sunuyor. İçerisinden Asur Kraliçesi Semiramis’in yaptırdığı Şamran Kanalı geçiyor. Kadembastı ve Kızdamı ise en önemli tarihi ve turistik yerleri. Ayrıca göl kıyısında bulunan bir çok kamping ve dinlenme alanı ile yerli ve yabancı turistler için bir tatil fırsatı.


Leave A Reply