Tarihte Meksika

0

Tarihte Meksika konulu yazımız. Orta Amerika’nın hem en renkli hem de en büyük ülkesi olan Meksika tarihi hakkında bilgiler.

Meksika BayrağıMeksika’nın yaşadıkları bilinen ilk insanları Kızılderililerden Toltekler’dir. Bunlar M. Ö. V. – M. S. XIII. yüzyıllar arasında yaşamışlardır. Kuzeyden gelen, Toltekler’den çok aşağı kültür derecesinde olan Aztekler, 1325’te şimdiki Mexico şehrini kurdular, ülke az zamanda medeni, geniş bir imparatorluk haline geldi. XVI. yüzyılın başlarında Aztek İmparatorluğumun nüfusu, İngiltere’ninkinin iki katını geçiyordu; Mexico’da ise 100.000 kişi, yani Londra nüfusu kadar insan yaşıyordu. Yucatan Yarımadası’nda ise Guatemala’dan gelen Mayalar, IV. yüzyıldan XV. yüzyıla kadar ileri bir medeniyet kurdular. Tehuantepec Kıstağı bölgesinde Zapotekler yaşıyordu. İspanyol komutanı Cortes, 1519-1525 arasında Aztek imparatorluğunu yıktı. Kızılderililerin yüzbinlercesi kılıçtan geçirildi, ateşte yakıldı. Mexico, bir İspanyol kral naipliğinin başkenti, Amerika’daki İspanyol sömürgelerinin en önemlisi, gümüş madenleri sayesinde en zengini oldu. Yüzyıllar boyunca yerlilerin durmadan yok edilmesi yoluna gidildi.

Advertisement

Napolyon savaşları, Meksika’ya da bağımsızlık havası getirdi. 1810’dan başlayarak Fransız işgalindeki İspanya’ya baş kaldıran ülke, 1821’de bağımsız oldu. 1846-48’de A.B.D. ile savaşa giren Meksika, Texas, Kaliforniya, New Mexico, Arizona gibi geniş ülkelerini kaybetti. 1864-1867 arasında Fransa’nın girişimleri ile bir imparatorluk oldu. Franz Josef’in kardeşi arşidük Maximilian imparator ilan edildi. Fakat özellikle Melezler, bu idareye şiddetle karşı koydular. Juarez, imparatoru kurşuna dizdirdi, ülkeyi eline geçirdi. Diktatörler birbirini kovaladı. Halkın yaşayışı en acınacak durumlara düştü. Porfirio Diaz, 1911’e kadar uzun müddet iktidarı koruyabildi. Yerlilerden Zapata’nın ayaklanmasından sonra, daha başka ayaklanmalar oldu. 24 şubat 1821’de kurulan devletin resmî adı «Estados Unidos Mexicanos» (Meksika Birleşik Devletleri )dur. Cumhurbaşkanı aynı zamanda başbakandır.


Leave A Reply