Tarım Makineleri Nelerdir? İsimleri Özellikleri Kullanım Alanları

1

Tarım makineleri nelerdir? Tarım makinelerinin isimleri, özellikleri, kullanım alanları nelerdir? Tarımda kullanılan makineler hakkında bilgi.

Tarım Makineleri Nelerdir?

Biçerdöver

Ekilen ürünler olgunlaşıp tarladan toplanacağı zaman yani ürünler hasat edileceğinde kullanılan bir makinedir. Birçok işi aynı anda yapan biçerdöverler özellikle buğday, arpa, yulaf, çavdar gibi tahılların tarladan toplanmasında kullanılır. Biçerdöverle toplanacak ürün biçilir, taneler bitkinin geri kalanından ayrılır ve temizlenir.


Traktör

Tarım makinelerinin birçoğu traktörlere takılarak kullanılır. Bu makinelerin bazıları traktörün motorundan güç alır. Bunun için traktörün arkasındaki kuyruk mili adı verilen dönen bir parçaya bağlanır. Bu mil traktörün motoru tarafından döndürülür. Ayrıca traktörden güç almayan makineler de vardır. Bu makinelerin çalışması için traktörün onları çekmesi yeterlidir.


Pulluk

Günümüzde toprağı işlemek için en çok kullanılan tarım makinesidir Traktörün onu çekmesiyle toprağı parçalar ve döndürür. Bu sayede toprak gevşer ve varsa toprağın üzerinde kalan saplar ve yabancı otlar toprağın içine gömülür. Tarlanın ekime hazırlanması aşamasında kullanılır.


Rotovatör

Toprağı işlemek için kullanılan bir tarım makinesidir. Traktörün kuyruk milinden güç alarak çalışır. Toprağı karıştırır, parçalar, kabartır ve ufalar. Ekim öncesi tohum ya da fide yatağı hazırlamak için kullanılır.


Ekim makinesi

Mibzer olarak da bilinen ekim makinesi mısır, pamuk, ayçiçeği, şeker pancarı, nohut, fasulye, domates ve benzeri birçok ürünün tohumlarını toprağa gömer. Ekim makineleri toprakta istenen aralıklarla, istenen derinlikte çukurlar açar, bu çukurlara istenen miktarda tohum bırakır ve çukurların üstünü toprakla kapatır.

Bazı ekim makineleri traktörün kuyruk milinden güç alır. Bazılarıysa traktör tarafından çekildiği zaman tekerleklerinin dönmesiyle elde edilen güçle çalışır.


Sıra arası çapa makinesi

Sıra sıra ekilen mısır, pancar, ayçiçeği, pamuk, patates, domates, biber ve benzeri ürünlerin sıraları arasında kalan toprağı çapalayarak yabani otları temizlemede ve toprağı kabartmada kullanılır. Böylece ürünler topraktan daha iyi besin ve su alır. Makinenin bıçakları arasındaki uzaklıklar ayarlanabilir. Bu makine traktörün kuyruk milinden güç alarak çalışır.


Gübre serpme makinesi

Geniş alanlara kısa sürede eşit bir şekilde gübre serpmek için kullanılır. Makinede gübre koyulan bir depo, deponun alt tarafında açıklığı ayarlanabilen kapaklar ve bir ya da iki tane disk bulunur. Traktörün kuyruk milinden güç alarak dönen bu diskler sayesinde gübre serpilir.


Toprak burgusu

Zeytin, fındık gibi ağaç fidanları dikilirken toprakta istenen büyüklükte düzgün çukurlar açmak için kullanılır. Bu makinelerle sert ve taşlı toprakta bile kolaylıkla çukur açılabilir. Makinenin çukur açmaya yarayan ucu burgu şeklindedir. Bu sayede, dönerek toprağın içine düzgün bir şekilde girer. Çukur açılırken kazılan toprak çukurun etrafında birikir. Traktörün kuyruk milinden güç alarak çalışır.


1 Yorum

Leave A Reply