Tarsal Tünel Sendromu Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Teşhis ve Tedavisi Nasıldır?

0
Advertisement

Tarsal Tünel Sendromu nedir, nasıl anlaşılır? Tarsal Tünel Sendromu’nun nedenleri ve belirtileri nelerdir? Teşhis ve tedavi yöntemleri hakkında bilgi.

tarsal tunel sendromu

Kaynak: commons.wikimedia.org

Tarsal Tünel Sendromu

Tarsal tünel sendromu, posterior tibial sinirde hasara neden olan tekrarlayan basınçtan kaynaklanan bir durumdur. Tibial siniriniz siyatik sinirden ayrılır ve ayak bileğinizin yakınında bulunur.

Tibial sinir, ayak bileğinizin içinde kemik ve yumuşak doku ile bağlanan dar bir geçit olan tarsal tünelden geçer. Tibial sinirin hasarı tipik olarak, tutarlı basınç sonucu sinir sıkıştırıldığında meydana gelir.

Tarsal tünel sendromunun belirtileri nelerdir?

Tarsal tünel sendromu olan kişilerde ağrı, uyuşma veya karıncalanma olabilir. Bu ağrı tibial sinir boyunca herhangi bir yerde hissedilebilir, ancak ayak tabanında veya ayak bileğinin içinde ağrı hissetmek de yaygındır. Bu şu şekilde hissedilebilir:

 • keskin, ateş eden ağrılar
 • iğneler ve iğneler
 • elektrik çarpması
 • yanma hissi

Semptomlar her bireye bağlı olarak büyük ölçüde değişir. Bazı insanlar yavaş yavaş ilerleyen semptomlar yaşar ve bazıları çok aniden başlayan semptomlar yaşar.

Ağrı ve diğer semptomlar genellikle fiziksel aktivite ile şiddetlenir. Ancak durum uzun süredir devam ediyorsa, bazı insanlar geceleri veya dinlenirken bile ağrı veya karıncalanma hissederler.

Advertisement

Tarsal tünel sendromuna ne sebep olur?

Tarsal tünel sendromu, tibial sinirin sıkışmasından kaynaklanır ve genellikle başka koşullardan kaynaklanır.

Nedenler şunları içerebilir:

 • ciddi derecede düz ayaklar, çünkü düzleştirilmiş ayaklar tibial siniri gerebilir
 • tarsal tünelde iyi huylu kemik büyümeleri
 • Tibial siniri çevreleyen zarda sinir üzerinde baskıya neden olan varisli damarlar
 • artrit kaynaklı iltihaplanma
 • tibial sinirin yakınındaki tümörler veya lipomlar gibi lezyonlar ve kitleler
 • ayak bileği burkulması veya kırılması gibi yaralanmalar veya travmalar – tarsal tünel sendromuna yol açan iltihaplanma ve şişme
 • siniri sıkıştırmaya karşı daha savunmasız hale getiren diyabet

Tarsal tünel sendromu nasıl teşhis edilir?

Tarsal tünel sendromunuz olduğunu düşünüyorsanız, nedenini belirlemenize ve durumun daha da kötüleşmemesi için bir tedavi planı oluşturmanıza yardımcı olması için doktorunuzu görmelisiniz. Genel pratisyeniniz sizi bir ortopedi cerrahına veya ayak hastalıkları uzmanına sevk edebilir.

Randevunuzda, doktorunuz semptomlarınızın ilerleyişini ve bölgeye travma gibi tıbbi geçmişinizi soracaktır. Tarsal tünel sendromunu gösterebilecek fiziksel özellikleri arayarak ayağınızı ve ayak bileğinizi inceleyecekler. Muhtemelen, tibial sinire hafifçe dokunmayı içeren bir Tinel testi yapacaklardır. Bu baskının sonucu olarak bir karıncalanma hissi veya ağrı hissederseniz, bu tarsal tünel sendromunu gösterir.

Doktorunuz ayrıca sinir fonksiyon bozukluğunu tespit edebilen bir test olan elektromiyografi de dahil olmak üzere altta yatan bir neden aramak için ek testler isteyebilir. Doktorunuz tarsal tünel sendromuna bir kitle veya kemik büyümesinin neden olabileceğinden şüpheleniyorsa, MRI da istenebilir.

ayak

Kaynak: pixabay.com

Tarsal tünel sendromu herhangi bir komplikasyona neden olabilir mi?

Tarsal tünel sendromu tedavi edilmezse kalıcı ve geri dönüşü olmayan sinir hasarına neden olabilir. Bu sinir hasarı ayağınızı etkilediğinden, yürümek veya normal aktivitelere devam etmek ağrılı veya zor olabilir.

Advertisement

Tarsal tünel sendromu nasıl tedavi edilir?

Tarsal tünel sendromunu tedavi etmek, semptomlarınıza ve ağrınızın altında yatan nedene bağlıdır.

Evde tedaviler

İltihabı azaltmak için, sinirin sıkışmasını hafifletebilecek iltihap önleyici ilaçlar (steroid olmayan iltihap önleyici ilaçlar dahil) alabilirsiniz. Dinlenme, buzlanma, sıkıştırma ve yükselme de şişlik ve iltihabı azaltmaya yardımcı olabilir.

Doktor tarafından reçete edilen tedaviler

Şişmeyi azaltmak için etkilenen bölgeye steroid enjeksiyonları da uygulanabilir. Bazı durumlarda, ayağı hareketsiz hale getirmek ve siniri sıkıştırabilecek hareketi sınırlamak için parantezler ve yarıklar kullanılabilir. Doğal olarak düz ayaklarınız varsa, ayaklarınızın kavislerini destekleyen özel ayakkabılar yaptırmak isteyebilirsiniz.

Ameliyat

Şiddetli, uzun süreli vakalarda, doktorunuz tarsal tünel gevşetme adı verilen bir ameliyat önerebilir. Bu işlem sırasında cerrahınız ayak bileğinizin arkasından ayağınızın kemerine kadar bir kesi yapacaktır. Siniri rahatlatarak bağı serbest bırakacaklar.

Bazı cerrahlar tarafından ayak bileğinizin içinde çok daha küçük kesilerin yapıldığı minimal invaziv bir ameliyat da kullanılır. Cerrah, bağı germek için küçük aletler kullanır. Dokular tarafından sürdürülen daha az travma olduğundan, hem komplikasyon riski hem de iyileşme süresi azalır.

Tarsal tünel sendromunun görünümü nedir?

Tarsal tünel sendromu, çok çeşitli tedavi seçenekleriyle yönetilebilir veya tedavi edilebilir, ancak altta yatan durum ne olursa olsun, kalıcı sinir hasarını önlemek için erken tedavi almak önemlidir.


Leave A Reply