Tarsus Nerededir? Tarsus Hangi İlimize Bağlıdır?

0
Advertisement

Tarsus nerededir? Tarsus hangi ilimize bağlıdır? Tarsus ilçesi özellikleri, hakkında bilgi.

Tarsus

Kaynak:pixabay.com

Tarsus; İçel İli’ne bağlı ilçe ve merkezidir. 2 bucağı (Gülek, Yenice]), 134 köyü vardır. İlin doğusunda; kuzeyden Çamlıyayla, batıdan Merkez, Niğde’nin Ulukışla, doğu, güneyden Adana’nın Pozantı, Karaisalı, Merkez, Karataş ilçeleri, Akdeniz ile çevrilidir.

İlçe toprakları, kuzeyde Toros Dağları’nın kollarından Bolkar Dağları üzerinde 3.000 m’ye ulaşan yükseltilerden alçalarak Çukurova’ya iner. Çukurova’ nın geniş bir bölümünü sınırları içine alarak Akdeniz kıyılarına ulaşır. Bolkar Dağları’ndan doğan Tarsus Çayı, Akdeniz’e ulaşır. Akdeniz iklimi egemendir. Yazlar sıcak ve kurak, kışlar ılıman ve yağışlı geçer. Yükselti artışına bağlı olarak iklim sertleşir. İlçe merkezinde yıllık ortalama sıcaklık 18.5°C, yağış tutarı 625 mm’dir. Alçak yamaçlarda Akdeniz çalı türleri (makiler) yüksek yamaçlarda sedir, göknar, karaçam, ardıç, meşe ağaçlarından oluşan ormanlar görülür. Ekonomi; tarım, hayvancılık, endüstri etkinliklerine dayanır. Buğday, arpa, nohut, mercimek, pamuk, yerfıstığı, susam, soya, limon, portakal, üzüm başlıca tarım ürünleridir. Seralarda turfanda sebze yetiştirilerek büyük yerleşim merkezlerine pazarlanır. Koyun ve kılkeçisi beslenir. Dokuma, çırçır, yağ fabrikaları vardır. Linyit yatakları, başlıca yeraltı kaynağıdır, ilçede kurulu bulunan Okaliptüs Araştırma Müdürlüğü ve Fidanlık çevrede okaliptüs ağaçlamalarının gelişmesine yardımcı olur. Karabucak’ta bataklıkları kurutularak geniş okaliptüs ormanları oluşturulmuştur. Kıyı turizmi gelişmektedir.

Adana-İçel Karayolu üzerinde kurulu olan ilçe merkezi, il merkezine 30 km uzaklıktadır. Gözlükkule, Kleopatra Kapısı ve Şahmeran Hamamı başlıca tarihsel eserlerdir.


Leave A Reply