Tasarım Nedir? Hakkında Bilgi

0

Tasarım nedir, hangi alanlarda tasarım yapılır? Tasarımın özellikleri, gelişimi, bilgisayarlı tasarım hakkında bilgi.

Advertisement

TASARIM

Bir diş fırçasından arabaya kadar, kullandığımız her şey, fonksiyonuna, modadaki akımlara, sanata ve kullanılabilecek en yeni malzemelere uygun bir biçimde tasarlanır.

Profesyonel tasarımcıların yaratacağı nesne, öngörülen görevi, en verimli şekilde yapmalıdır. Bunun yanı sıra; nesnenin estetik değeri, görünüşü, nerede, nasıl ve kim tarafından kullanılacağı ve son olarak; teknoloji ve malzemelerdeki değişimler üzerinde dikkatli bir biçimde düşünülmelidir.

TASARIM DEVRİ

Tasarım kelimesi İtalyanca ‘disegno’dan gelmektedir. 14. ve 16. yüzyıllar arasında, büyük İtalyan sanatı döneminde (Rönesans), tasarım kelimesi; bir sanat yapıtının ya da taslağının arkasında yatan temel fikri tanımlamak için kullanılıyordu. Günümüzde tasarım kelimesi; detaylı çizimleri, inşaat projelerini, kitabın grafik tasarımını, dergileri ve ambalaj ürünlerini de kapsayan çok geniş bir alanda kullanılmaktadır.

Advertisement

TASLAK ÇİZİMİ

Ressam, mimar, film set düzenleyicisi ya da moda tasarımcısı için ilk adım fikirlerini taslağa geçirilmesi ya da her sahnenin kağıt üzerinde oluşturulmasıdır. Eğer bu bir yapı ya da bir ürün ise Hesaplamalar için küçük bir model oluşturabilir.

Moda tasarımcıları sıklıkla; ucuz bir kumaştan örnek bir elbise yaparlar.

YARATMA SÜRECİ

Bilgisayarlar önemli basınç noktalarında kullanılır, aerodinamiği resmeder ve prototip otomobilin diğer can alıcı tasarım hatlarını gösterir. Gazeteler ve dergiler bilgisayarda tasarlandıktan sonra bir disk üzerinde baskıya gider.

BİLGİSAYARDA TASARIM

Advertisement

Bilgisayarlar, tasarım amacıyla (özellikle sanayide) yaygın bir biçimde kullanılmaktadır. Bilgisayarlar, tasarımcılara üç boyutlu ve hareketli modeller üzerinde çalışma imkanı sunar. Tasarım Amaçlı Bilgisayar kullanımı sayesinde, tasarımcı bir ayrıntıyı hızla değiştirebilir ve bilgisayar değişen bu ayrıntıyı hesaplayarak tasarımın geri kalanına uygular. Uzmanlaşmış programlar; araba, ayakkabı ve elektrikli eşya tasarımcılarına yeni modeller yaratımında yardımcı olur.


Leave A Reply