Tası Tarağı Toplamak Ne Demektir? Deyimin Anlamı ve Hikayesi

0

Tası Tarağı Toplamak ne demektir? Tası Tarağı Toplamak deyiminin anlamı ve hikayesi nasıldır? Tası Tarağı Toplamak deyimin açıklaması.

Tası Tarağı Toplamak Anlamı;

Gitmek için tüm eşyalarını toplayarak hazırlanmak anlamına gelen bir deyimdir.

Tası Tarağı Toplamak

Deyimin Hikayesi;

Bağdat’ta meşhur bir dilenci varmış: Abbas. Adamın biri dilencilikte namı büyük olan Abbas’tan ders almak istemiş. Sonunda Abbas’ı bir hamamda yakalayıp hemen yanına sokulmuş: “Efendim, ben dilenciliğe başlamaya karar verdim. Siz ki bu asil sanatın üstadısınız. Bana bu sanatın inceliklerini öğretirseniz size minnettar kalırım” demiş. Abbas bu iltifatlardan pek memnun olmuş, şevke gelerek cevap vermiş: “Peki evlat” demiş, “Dinle. Dilenciliğin başlıca üç kuralı vardır. Kulağına küpe olsun. Bir, her nerede olursa olsun istenmeli. İki, her kimden olursa olsun istemeli. Ve üç, her ne olursa olsun istemeli.” Bizimki hemen kalkıp Abbas’ın elini öperek harekete geçmiş: “Ustam, ben fakire, Allah rızası için bir şey” Abbas adamın hızına şaşırmış:

“Burası hamam bre, burada dilencilik olur mu”
“Her nerede olursa olsun istemeli, dedin ya”
“İyi ama ben zaten fakir bir dilenciyim”
“İyi de usta sen dedin ya her kimden olursa olsun istemeli”

Abbas sinirlenmiş iyice:
“Fe subhanallah! Bu kurna başında, ben sana ne verebilirim be adam” demiş. Bizimki:

“Usta sen her ne olursa olsun istemeli dedin ya. Ben tasa tarağa da razıyım” deyince Abbas çileden çıkmış. Tasını tarağını alıp, dilenciliğe tövbe etmiş.

“Meslek ne hale düştü. Tası tarağı topladım artık bu işler benden geçmiş” demiş.
Bir başka hikâyede ise, acemi bir berber tasını tarağını alıp bir köye gitmiş. Gelen müşterisini tıraşa başlamış ama acemilikten adamın yüzünde kesilmedik yer bırakmamış, her kesiğe yapıştırdığı pamuktan, adamın yüzü pamuk tarlasına dönmüş. Tıraş bittikten sonra adam evine gidip aynaya baktığında, suratının halini görüp, bir hışımla sopayı kapıp tekrar tıraş olduğu yere gitmiş. Arkadaşlarına nerede bu berber diye sorunca. Arkadaşları da “senin berber başına gelecekleri bildiği için tası tarağı toplayıp” gitti demişler.

Bu olaydan alınan ilhamla, bir vazgeçme, pes etme halinde kendine ait eşyaları toplayıp uzaklaşmaya “tası tarağı toplamak” denir.


Leave A Reply