Taşıma Su İle Değirmen Dönmez Kompozisyon

18
Advertisement

Taşıma Su İle Değirmen Dönmez atasözünü açıklayan, ile ilgili kompozisyon örneği. Taşıma Su İle Değirmen Dönmez hakkında yazı.

TAŞIMA SU İLE DEĞİRMEN DÖNMEZ ATASÖZÜNÜN ANLAMI

Taşıma Su İle Değirmen Dönmez;

İnsan, her durumda önce kendi bilgi, yetenek ve çalışmasına güvenmelidir. Nasıl ki bir değirmenin çarkları taşıma su ile dönüp tahıl öğütmezse, herhangi bir kazanç ve başarı için başkalarından yardım beklemek de olumlu sonuç vermez.

Kazanç sağlayan bir aile reisinin öldüğü bir aileyi düşünelim; geride kalan bireyler çalışmazlarsa, hep el eline bakarlarsa sonuç elbette sefalet olur. Bu durumlarda bile başkalarının yardımı sınırlı ve geçicidir, öte yandan ekonomik şartların alabildiğine ağırlaştığı günümüzde kimse kimseye yük olmamalıdır. Hazıra konma eğilimi insanı aşağılaştıran hallerdendir. Kendimizi buna alıştırmayalım. Bunun yanı sıra taklitçilik de hazıra konma eğiliminin bir başka biçimidir- Her ikisi de insanın öz değerini yitirmesine sebep olur.

Şu halde; insan, önce kendi güç, bilgi ve becerilerine güvenerek, alın teri ve göznuru dökerek Kendi işini kendi yapmaya alışmalıdır. Bu tür kazancın, başarının hazzı ve yararı sonsuzdur. Sürekli başarı ancak kendi çalışma ve gayretlerimizle mümkündür.

Advertisement

18 yorum

Leave A Reply