Taşova Nerededir?

0

Taşova nerededir? Taşova hangi ilimize bağlıdır? Taşova ilçesi özellikleri, hakkında bilgi.

taşovaTaşova;Amasya İli’ne bağlı ilçe ve merkezidir. 3 bucağı (Destek, Esençay, Tekke), 56 köyü vardır. İlin doğusunda; kuzeyden Samsun’un Ladik, Asarcık ve Ayvacık, doğu ve güneyden Tokat’ın Erbaba ve Turhal, batıdan ilin Merkez ilçeleriyle çevrilidir.

Advertisement

İlçe toprakları, engebeli, düzlüklerle kaplıdır. Kuzey ve güneyde uzanan, 1.500 m’ye ulaşan yükseltiler arasında Taşova Ovası yer alır. Dağ yamaçlarından kaynaklanan derelerle beslenen Yeşilırmak ve kolları, ovayı sulayarak batı-doğu doğrultusunda akar. İlçe merkezi batısında doğal güzellikleriyle ünlü Borabay Gölü vardır. Karadeniz ikliminin etkileri görülür. Ancak, yağışlar, daha düşüktür. Yıllık ortalama sıcaklık 14°C, yağış tutan 438 mm’dir. Meşe, kayın, karaçam ağaçlarının oluşturduğu ormanlar, yamaçlar üzerindedir. Ekonomi, tarım ve hayvancılığa dayanır. Buğday, arpa, pirinç, mercimek, nohut, fiğ, şekerpancarı, ayçiçeği, üzüm, elma, kiraz başlıca tarım ürünleridir. Koyun beslenir.

Samsun-Ladik-Erbaa Karayolu üzerinde, deniz düzeyinden 200 m yükseltide kurulu olan ilçe merkezi, il merkezine 56 km uzaklıktadır.


Leave A Reply