Tatlı Dil Her Kapının Anahtarıdır İle İlgili Kompozisyonlar, Yazı Örnekleri

0
Advertisement

Tatlı Dil Her Kapının Anahtarı’dır konusu ile ilgili olarak yazılmış bu konuyu bu cümleyi açıklayan yazılar / kompozisyonlar.

Kaynak : pixabay.com

Tatlı Dil Her Kapının Anahtarıdır

Hayatımız boyunca bir çok insan ile bu ya da şu şekilde mutlaka iletişim kurmak zorunda kalmışızdır. Aslında zorunda diyoruz ancak insan sosyal bir varlık olduğu için bu bir zorunluluk değil mutlak olarak insanın yaradılışından gelen bir özelliktir.

Peki şimdi etrafınıza bir bakın bakalım. Bazı insanların diğerlerine göre çok daha fazla becerikli ve daha fazla dost canlısı olduğundan bahsedildiğine hiç şahit olmadınız mı? Bazı kişilerin iş becerme ya da işi bağlama olarak nitelendirilen özelliklerinin diğerlerine göre çok fazla olduğunu mutlaka ama mutlaka ya bizzat şahit olmuş ya da duymuşuzudur. Bu farklılığın ana temellerinden birisi de “tatlı dil” kullanımıdır. tatlı dilli diye tabir edilen bu kişiler kesinlikle kırıcı konuşmalardan, kendilerini büyük gören anlatılardan kaçınırlar. Karşı tarafla epey bir muhabbet ilerletecek pozisyona girmeleri çok kısa sürelerde olur.

Zaten “Tatlı dil yılanı deliğinden çıkarır” diye bir atasözümüz vardır. yani geçmişte de durum böyleydi. özellikle ikna ederek bir şeylerin gerçekleşmesi gerekiyorsa bu tarz “tatlı dilli” insanlar bu tarz durumlarda daha da başarılı olabilmektedirler. Ayrıca tatlı dilli insanlar daha fazla sevilirler. hemen hemen her yerde daha fazla nazları geçer. İşleri daha kolay hal olur. Daha fazla muhabbet ve sevgi ile karşılanırlar ve daha az üzülürler.

Halbuki çatal dilli denilen sinirli ağzına geleni söyleyen kişiler öyle midir. yalnızlığa mahkum bu tip insanlar her olayın kötü tarafını gören, herkese bulaşan ve her zaman mutsuz olan insanlardır. Sürekli agresif tavırlar sergileyerek hem kendi hem de yanındakilerin hayatlarını zindan ederler.

O sebeple sadece mutluluğu hedefliyorsanız bu hayatta, tatlı dilli olmak yeterlidir. Hem de her şey için…

Advertisement

Tatlı Dil Her Kapıyı Açar – Yazı 2

Atalarımız tatlı dil yılanı deliğinden çıkarır derler. Yani ta geçmiş yıllarda dahi aynı Tatlı Dil Her Kapıyı Açar sözü gibi bir atasözümüz mevcuttur.

Her insanın karakteri olaylara yaklaşım açısı ve geçmişinde yaşadığı acı tatlı olaylar tamamen birbirinden farklıdır. Eğer ki insanların yaşamlarını birer barkod haline getirebilseydik görecektiniz ki her barkod birbirinden oldukça farklı olacak ve birbiri ile eşleşen hiç bir barkod olmayacaktı. Ancak insanlar farklı olmalarına rağmen güzel bir çok ortak noktaları da vardır. Bunlardan birisi de insanların tatlı dile yani nazik davranış ve konuşmalara vermiş oldukları olumlu tepkiler.

Bu hem normal yaşamda, hem iş yaşamında hem de siyaset dünyasında oldukça etkili olan bir yöntemdir. Hani derler ya savaş sadece cephede değil masada da kazanılır işte tatlı dilde tam olarak olmasa da onun gibi bir etki yaratır hayatımızda. Çok büyük bir hata yaptığınızı varsayalım. Bu hata sonrası nazikçe özür dilemek ve ne kadar üzgün olduğunuzu açıklamak mı daha etkili olur yoksa zeytinyağı gibi su üzerine çıkıp haklı konuma gelmeye çalışmak mı? İkinci durumu okurken dahi bir çoğumuzun aklına yaşadığı sinir bozucu bir olay gelecektir. Yani tatlı dilli olmayan nazik olmayan insanlardan hep uzak kalma eğilimi göstermemiz işte bu sebeplerden dolayıdır.

Tatlı dil her insanın kalbinin kapısını açan her kalbe uyan bir maymuncuk anahtarı gibidir. Bu anahtara sahip olmak ise gerçekten ama gerçekten çok kolaydır. Sadece kendimizi biraz zorlamamız sayesinde göreceğiz ki tatlı dilli nazik bir insan olmak sizi daha da mutlu edecektir.

BU YAZI NKFU.COM İÇİN YAZDIRILMIŞTIR, KOPYALAYIP YAYINLAYANLAR İLE İLGİLİ HUKUKİ İŞLEM YAPILIR.

Advertisement


Yorum yapılmamış

Leave A Reply