Tatvan Nerededir?

0
Advertisement

Tatvan nerededir? Tatvan hangi ilimize bağlıdır? Tatvan ilçesi özellikleri, hakkında bilgi.

tatvanTatvan; Bitlis İli’ne bağlı ilçe ve merkezidir.2 bucağı (Küçüksu, Yelkenli), 50 köyü vardır. İlin doğusunda; kuzeyden Ahlat, doğudan Van Gölü, güneyden Merkez, batıdan Güroymak ilçeleriyle çevrilidir.

İlçe toprakları, oldukça dağlık ve engebelidir. Güneyde uzanan dağları, Van Gölü kıyısına dik olarak iner. İlçe merkezi kuzeyinde Nemrut Dağı (2.802 m) yükselir. Sönmüş bir yanardağ olan Nemrut’un doruğunda aynı adla anılan bir krater gölü vardır. Göl kıyısındaki düzlükler dar bir şerit biçiminde uzanır. Kotum ve Sapor dereleri göle dökülür. Karasal iklim egemendir. Yazlar sıcak ve kurak, kışlar soğuk ve yağışlı geçer. Yağışın bir bölümü kar olarak düşer. Yıllık ortalama sıcaklık 8-9°C, yağış tutarı 770 mm’ dir. Bozkır bitkilerinin yanı sıra, yamaçlarda küçük kümeler biçiminde meşe ormanları, ardıçlar göze çarpar. Ekonomi, tarım ve hayvancılığa dayanır. Buğday, çavdar, arpa, fasulye, mercimek, şekerpancarı, ceviz, elma, üzüm başlıca tarım ürünleridir. Koyun ve keçi beslenir. İlçe merkezinde, göl kıyısında, Denizcilik Bankası’na ait bir tersane vardır. Her yıl, yaz aylarında, kıyıda aynlan bir alanda fuar düzenlenir. Muş ve Bitlis’ten gelen karayollarıyla Elazığ-Muş Demiryolu burada son bulur. Tatvan-Van arasında, Denizcilik Bankası tarafından düzenli feribot seferleri yapılır.

Van Gölü’nün güneybatı kıyısında, deniz düzeyinden 1.890 m yükseltide kurulu olan ilçe merkezi, il merkezine 16 km uzaklıktadır.

Advertisement

Bir Yorum Yazmak İster misiniz?