Tavşan Hakkında Bilgiler

0
Advertisement

Tavşan nasıl bir hayvandır? Oldukça sevimli ve zararsız olan ve neredeyse tüm dünyada rastlayabileceğiniz tavşan hakkında genel bilgiler.

Tavşan Masaüstü Arka Plan Resimleri

Tavşan Hakkında Bilgiler

Kemirgen memelilerden, kediden az büyük bir hayvandır. Kırlarda yabani yaşayanları olduğu gibi, bahçelerde, hatta evlerde beslenen cinsleri de vardır.

Tavşanlar, kutupların dışında, hemen her yerde yaşarlar. En çok tarlalarda, ormanlarda, ağaçlık yerlerde bulunurlar. Evcil olanları da kümeslerde beslenir. Tavşanın postu sık, sert sarımtırak külrengi tüylerle kaplıdır. Siyah, beyaz, kurşuni, alacalı olanları vardır.

Tavşanın arka ayakları ön ayaklarından uzun olduğundan, çok hızlı koşar, hele yokuş yukarı büyük bir hızla tırmanır. Dinlenirken arka ayakları kendi üzerine üç kere bükülerek yere değer. Ön ayaklarında 5, arka ayaklarında 4 parmak vardır.

Advertisement

Tavşan ürkek bir hayvandır, hep korkak korkak bakınır. Kulakları çok uzundur, en ufak sesleri bile işitir. Gözleri pek kuvvetli değildir. Üst dudağı ortasından yarıktır. Bıyığa benzeyen uzun kılları hayvanın dokunma organlarıdır.

Tavşan çabuk üreyen bir hayvandır. Yılda 6-7 kere doğurur. Gebeliği 30-31 gün kadar sürer, her seferinde 2-10 kadar yavru dünyaya getirir. Yavrular tüysüz olarak doğar, gözleri kapalıdır. 1-1,5 ay kadar ana sütüyle beslenirler. Süt ememiyenler açlıktan ölür. Bir ay sonra her şeyi yiyebilecek hale gelen tavşanlar, tek başlarına gezmeye başlarlar. Ana tavşan aç, susuz kalırsa, hem sütten kesilir, hem de yavrularını yemeye kalkar. Altı aylık tavşanlar yavru verebilirler.

Tavşan çok kolay beslenen, çabuk çoğalan bir hayvandır. Avustralya’da milyonlarca tavşanın beslendiği büyük tavşan çiftlikleri vardır. Tüylerinden, kürkünden faydalanılır, birçok yerlerde eti de yenir. Eti biraz ekşiceyse de, lezzetlidir. Kesilen tavşanın kar içinde bekletilmesi adet olmuştur. Eti için beslenen tavşanların ağırlıkları 6-7 kiloya yaklaşır.

Ankara tavşanı tavşanların içinde en değerlilerindendir. Beyaz tüylü, kırmızı gözlüdür. Tüyleri çok değerlidir. İki ayda bir toplanan tüylerin tutarı bir yılda 350 grama yaklaşır. Cins bir Ankara tavşanı birkaç yıl üst üste tüy verebilir.

Advertisement

Leave A Reply