Tavşan Hakkında Genel Bilgiler

0

Doğada geniş bir alanda yer alan Tavşan ile ilgili olarak genel bilgilerin yer aldığı yazımız. Tavşan nasıl yaşar ne gibi özellikleri vardır?

Tavşan

Advertisement

Hayvanların koşu şampiyonu: TAVŞAN

Kemirgen memelilerden, kediden az daha büyük bir hayvandır. Kırlarda yabani yaşayanları olduğu gibi, bahçelerde, hattâ evlerde beslenen cinsleri de vardır.

Tavşanlar, kutupların dışında, hemen her yerde yaşarlar. En çok tarlalarda, ormanlarda, ağaçlık yerlerde bulunurlar. Evcil olanları da kümeslerde beslenir. Tavşanın postu sık, sert, sarımtırak külrengi tüylerle kaplıdır. Siyah, beyaz, kurşuni, alacalı olanları vardır.

ARKA AYAĞI ÜÇ KERE BÜKÜLÜR

Advertisement

Tavşanın arka ayakları ön ayaklarından uzun olduğundan, çok hızlı koşar, hele yokuş yukarı büyük bir hızla tırmanır. Dinlenirken arka ayakları kendi üzerine üç kere bükülerek yere değer. Ön ayaklarında 5, arka ayaklarında 4 parmak vardır.

Tavşan ürkek bir hayvandır, hep korkak korkak bakınır. Kulakları çok u-zundur, en ufak sesleri bile işitir. Gözleri pek kuvvetli değildir. Üst dudağı ortasından yarıktır. Bıyığa benzeyen u-zun kılları hayvanın dokunma organlarıdır.

TAVŞAN ÇABUK ÜRER

Tavşan çabuk üreyen bir hayvandır. Yılda 6-7 kere doğurur. Gebeliği 30-31 gün kadar sürer, her seferinde 2-10 kadar yavru dünyaya getirir. Yavrular tüysüz olarak doğar, gözleri kapalıdır. 1-1,5 ay kadar ana sütüyle beslenirler. Süt emmeyenler açlıktan ölür. Bir ay sonra her şeyi yiyebilecek hale gelen tavşanlar, tek başlarına gezmeye başlarlar. Ana tavşan aç, susuz kalırsa, hem sütten kesilir, hem de yavrularını yemeye kalkar. Altı aylık tavşanlar yavru verebilirler.

TAVŞAN ETİ EKŞİDİR

Tavşan çok kolay beslenen, çabuk çoğalan bir hayvandır. Avustralya’da milyonlarca tavşanın beslendiği büyük tavşan çiftlikleri vardır. Tüylerinden, kürkünden faydalanılır; birçok yerlerde eti de yenir. Eti biraz ekşiceyse de lezzetlidir.

Advertisement


Leave A Reply