Tavuk Nasıl Saklanır?

0
Advertisement

Tavuk eti nasıl saklanır? Kümes hayvanlarının saklanması, süresi, saklanma koşulları hakkında bilgi.

tavuk-etiTavuk Nasıl Saklanır?

Kümes hayvanları kesimden sonra tüylerinden ve iç organlarından temizlenir, öyle saklanır.

Tüylerinden temizlemede en güzel yöntem yolarak temizlemedir. Ancak bu yöntem zordur ve üreticiler tarafından ekonomik bulunmaz. Bu sebeple sıcak suyun kullanıldığı çeşitli yöntemlerle temizlenir.

Temizlik esnasında, özellikle iç organlar ayıklanırken öd kesesi patlatılmadan çıkartılmalıdır. Patlarsa ete acılık verir, et yenmez hâle gelir. Bazı üreticiler öd kesesini etin üzerinde bırakarak patlamamış olduğunu belli etmek isterlerse de önceden temizlenmiş olması daha iyidir.

Tavuk buzdolabında kesimden sonra en fazla 3-4 gün saklanabilir. Etteki durum burada da söz konusudur. Tavuk buzdolabında ıslak ve paketli, üst üste konmuş durumda ve derisi delinmiş olmamalı, mikroorganizmaların oluşması önlenmelidir.

Advertisement

Dondurarak saklamak için temizlendikten sonra mise en place yapılıp hava almayacak şekilde paketlenip donma yanığı oluşmasına fırsat vermemelidir. Kümes hayvanları -32 ile, -40°C’de dondurulup -18°C’de saklanmalı ve kesinlikle bir kereden fazla dondurulmamalıdır. Donmuş olarak satın alınan kümes hayvanı eğer hemen kullanılmayacaksa çözülmeden derin dondurucuya konulmalıdır.

Tavuk çözüldüğü andan itibaren kokmaya başlar. Tavuğun çözülmesi için 24 saat önceden paketi açılarak buzdolabında tutulması gerekir. Mikrodalga fırında çözmek en iyisidir. Tavukta kokuşma biraz zor anlaşıldığından zehirlenmelere sık rastlanır. Diğer kümes hayvanlarında da durum aynıdır. Hızla donmalı yavaş çözülmelidir.


Leave A Reply