Tavuskuşu Hakkında Bilgi

0

Tavuskuşu nasıl bir hayvandır? Muhteşem bir güzelliğe sahip olan tavuskuşları ile ilgili olarak genel özelliklerinden bahsedilen yazımız.

Tavuskuşu

Advertisement

Tavuskuşu Hakkında Bilgi

Tavukgillerden, süs için beslenen bir kuştur, erkeklerinin çok güzel tüyleri vardır. Genel olarak kırlık yerlerde, çiftler halinde yaşarlar. Tepesinde küçük bir sorgucu bulunan küçük bir başı, ince uzun boynu vardır. Kuyruğunun uzunluğu vücudunun bir katını aşar.

Tavuslar bazen yüksekçe bir yere çıkarak kuyruklarını yelpaze gibi açarlar. Yeşille mavinin üstün geldiği renkler arasında kurşuni, kızıl renkler de görülür. Tüylerin üzerinde göze benzeyen para para şekiller bulunur. Kanatlarını, kuyruğunu açmış, hareketsiz duran bir tavuskuşu otların arasında çok zor ayırdedilir.

Tavuskuşunun dişisi, yere otların üzerine kuluçkaya yatar. 8-9 kadar yumurta bırakır. Anayurdu Asya’nın sıcak bölgeleridir. Avrupa’da evcilleştirilmiş olanları Hindistan ve Seylan’dan getirtilip üretilmiştir. Çin’nde yaşayan siyah ve beyaz tavuskuşları vardır. Tavuskuşunun bir özelliği de sesinin çok çirkin, cırlak olmasıdır.

Advertisement


Leave A Reply