Tavuskuşu Nasıl Bir Hayvandır? Özellikleri ve Genel Karakteristik Özellikleri Nelerdir?

0

Tavuskuşu nasıl bir hayvandır? Muhteşem bir güzelliğe sahip olan tavuskuşları ile ilgili olarak genel özelliklerinden bahsedilen yazımız.

Tavuskuşu

Tavuskuşu Hakkında Bilgi

Tavukgillerden, süs için beslenen bir kuştur, erkeklerinin çok güzel tüyleri vardır. Genel olarak kırlık yerlerde, çiftler halinde yaşarlar. Tepesinde küçük bir sorgucu bulunan küçük bir başı, ince uzun boynu vardır. Kuyruğunun uzunluğu vücudunun bir katını aşar.

Tavuslar bazen yüksekçe bir yere çıkarak kuyruklarını yelpaze gibi açarlar. Yeşille mavinin üstün geldiği renkler arasında kurşuni, kızıl renkler de görülür. Tüylerin üzerinde göze benzeyen para para şekiller bulunur. Kanatlarını, kuyruğunu açmış, hareketsiz duran bir tavuskuşu otların arasında çok zor ayırdedilir.

Tavuskuşunun dişisi, yere otların üzerine kuluçkaya yatar. 8-9 kadar yumurta bırakır. Anayurdu Asya’nın sıcak bölgeleridir. Avrupa’da evcilleştirilmiş olanları Hindistan ve Seylan’dan getirtilip üretilmiştir. Çin’nde yaşayan siyah ve beyaz tavuskuşları vardır. Tavuskuşunun bir özelliği de sesinin çok çirkin, cırlak olmasıdır.

Özellikleri

Genel olarak özelliklerden bahsedecek olursak, tüm türlerde dişiler ağırlık ve kanat genişliği bakımından daha küçüktür, ancak erkekler tren olarak adlandırılan uzun kuyruklarından dolayı önemli ölçüde daha büyüktür. Tavus kuşlarının kuyruğu veya kuyruğu başlı başına kuyruk tüylerinden değil, çok uzun kuyruk tüylerinden oluşur. Bu uzun tüylerde , en çok tavus kuşu kuyruğunu havalandırdığında görülen göz lekeleri vardır. Tüm türlerin her iki cinsiyetinin de başlarının üzerinde tüylerden oluşan bir tepe vardır. Civcivlere gelince, üç türde renkler karışıktır. Soluk sarı ve kahverengi arasında, koyu kahverengi veya açık kahverengi ve fildişi lekeli bir varyasyon vardır.

Erkek tüyleri geliştiren ve aynı zamanda erkeklerin çağrısını yapan yetişkin tavus kuşlarının kayıtları var. Başlangıçta gynandromorfizmden şüphelenilse de, araştırmacılar olgun kuşlardaki değişikliklerin yaşlı veya hasarlı yumurtalıklardan gelen östrojen eksikliğinden kaynaklandığını ve hormonal olarak baskılanmadıkça tüylerin ve erkek çağrılarının kusurun modeli olduğunu öne sürdüler.

Tavuskuşu Tüyü

Tavuskuşu Tüyü – Kaynak: pixabay.com

Kaynak – 2

Tavus Kuşu (Lat. Pavo cristatus) Tavuksular takımının Sülüngiller familyasından bir kuş. Anayurdu Hindistan ve Sri Lanka’nın dağlık ormanlarıdır. Erkeğin uzunluğu, kuyruğuyla birlikte 200 cm’ye ulaşır. Dişi ise 110-125 cm kadardır. Erkeğin çok güzel ve göz alıcı lekelerle süslü çok uzun ve yeşil mavi ağırlıklı üst kuyruk tüyleri belirgin özelliğidir. Erkeğin görkemli renkteki tüyleri ve kuyruğu dişide yoktur. Dişi daha küçük boylu olduğu gibi tüyleri genellikle gri-siyahtır. Erkeğin mavi tüylerden oluşan taçvari tepeliği vardır. Özellikle erkeğin sesi çok çirkindir ve kendine özgüdür. Gözleri koyu kahverengi, göz halkası beyaz, gagası ve ayaklan da kahverengimsidir. Genellikle tahıl taneleriyle beslenir. Kuluçka süresi 30 gündür ve dişisi 12-15 arasında yumurta yapar. Güzel renkleri nedeniyle hemen hemen tüm dünyadaki hayvanat bahçelerinde bulunur. İyi bilinen türleri: Cava tavus-kuşu, argus tavuskuşu, gümüş tavus-kuşu.


Leave A Reply