Tayland Hakkında Bilgi

0

Ülkeler Rehberi Tayland – Tayland ile ilgili bilgi, başkenti, ekonomisi, bayrağı, komşuları, coğrafi konumu hakkında bilgi

tayland-bayragiTAYLAND;
Yüzölçümü: 513.115 km2.
Başkenti: Bangkok.
Dil: Tayca, İngilizce.
Din: Theravada Budizmi (% 95), Müslüman (% 4), Hristiyan ve Hindu (% 1).
Para birimi: 1 baht = 100 stang.
Başlıca kentleri: Çiang Mai, Kon Kaen, Hat Yai, Nakon Savang, Nakan Ratisama.

Advertisement

Güneydoğu Asya’da devlettir. Eski adı Siyam Krallığı olan ülke; batı ve kuzeybatıdan Myanmar Birliği (eski Birmanya), kuzeydoğu ve doğudan Laos, güneydoğudan Kamboçya, güneyden Malaysiya, güneybatıdan Andaman Denizi ile çevrilidir. Kra Kıstağı ile, Malaya Yarımadası’na bağlanan güneydoğu bölümünün, doğuda Siyam Körfezi, batıdan Andaman Denizi’ne kıyısı vardır.

Yüzey Şekilleri;

Ülkenin iç kesiminin ayırdedici özelliği, alüvyonlu topraklardan oluşan geniş düzlüktür. Bu ovanın sulan, Çao Praya (Menam Irmağı) ve kollarında toplanır. Üç yönü (çevresi) yüksek tepelerle çevrili ovanın kuzeyinde, Tayland’ın en yüksek dağı Intanon’un (2.595 m) bulunduğu sıradağlar ve ırmaklar tarafından parçalanmış sık ormanlık bir yayla yükselir. Sıradağlar, Myanmar Birliği sının boyunca güneye, Kra Kıstağı’na doğru uzanır. Doğuda, Mekong Irmağı ile Laos’tan ayrılan kurak, verimsiz ve tabak biçimindeki Korat Yaylası yer alır. Bu bölge, güneyde Bantat Dağlan ve Dangrek Sıradağları, batıda Dong Paya Yen ve Tiu Kao Petçabun sıradağlarıyla çevrelenir. Kuzeydoğuda bir dizi küçük göl, fazla sularını Çi Irmağı’na boşaltır.

İklim;

Yıl boyunca yağmurları Malaya Yarımadası dışında kalan yerlerde iklim, büyük ölçüde muson rüzgârlarının etkisinde olup ılımandır. Buralarda yıllık yağışın hemen tümü, muson rüzgârlarının estiği mayıs-eylül döneminde düşer, daha sonra şubata kadar süren ılıman mevsim başlar. En sıcak aylar sıcaklığın genellikle 36°C’ye ulaştığı mart ve nisan aylardır. Sıcaklık, yağmurlu aylarda 22°C’ye kadar düşer. Batı, güney ve yüksek bölgelerin büyük bölümü yılda 2.000 mm’nin üstünde yağmur alırken, alçak yerler, özellikle orta ve doğu bölgelerinde bu değer 1.200-1.300 mm’ye düşer.

Bitki Örtüsü ve Hayvanlar;

Batıda sıradağlar, Kara Kıstağı ve doğu bölgesinin etekleri çok sık ağaçlı tropikal ormanlarla kaplıdır. Kuzeyde yaylalar ise genellikle ceviz gibi sert ağaçların yoğun olduğu muson ormanlarıyla örtülüdür. Kurak doğu bölgesinin tipik bitki örtüsü çalılık fundalıklardır. Tarıma elverişli hale getirilmiş olan orta bölgedeki ovada, orman bulunmayan yerlerde olduğu gibi, bambu kamışı, palmiyeler egemendir. Az sayıda gergedan, tapir, fil, antilop, lemur dışında vahşi memeli hayvan pek görülmez.

Advertisement

Ekonomi;

Tarım: Yaklaşık % 34’ü ekime elverişli olan toprakların büyük bölümü, aileler tarafından ilkel araç, gereç ve yöntemlerle çok yoğun biçimde işletilir. Ülkenin başlıca besin kaynağı olein pirincin üretiminde verim, genellikle düşüktür. Ürünün çoğu dış ülkelere satılır. Pirinç, en çok orta bölgedeki ovalarda yetiştirilir. Şekerkamışı, manyok, kauçuk, pamuk, çay, kahve, mısır, yerfıstığı, fasulye, tütün, kenaf, muz, hindistancevizi, ananas, öteki başlıca tarımsal ürünlerdir.

Hayvancılık: Canlı hayvanlardan en çok yetiştirilenler yabanöküzü, sığır, domuz ve kümes hayvanlarıdır. Filler ağır yük taşımacılığında kullanılır. Balıkçılık, ekonomik açıdan büyük önem taşır. 200 bin tonu iç sularda olmak üzere, toplam balık ve kabuklu deniz hayvanlarının yıllık üretimi 2.4 milyon tondur.

Endüstri: Madenler, tarım ve orman ürünleri, endüstriye hammadde sağlar.Şeker, çimento, dokuma, demir, petrol arıtma, kauçuk, lastik, otomotiv, sigara, içki, besin, temel endüstri dallandır. Endüstri kuruluşlarının büyük bölümü Bangkok ve çevresinde toplanmıştır. Yıllık elektrik enerjisi üretimi, hidroelektrik, termik ve akaryakıtla çalışan santrallardan sağlanır.

Doğal Kaynaklar: Ülkede zengin maden yatakları vardır. Madenlerden sağlanan gelirin % 85’ini karşılayan kalay, bunlardan en önemlisidir. Sayıları 600′ ü aşan kalay yatakları son yıllarda tükenmeye yüz tutmuştur. Demir, manganez, antimon, tungsten, çinko, kurşun, bakır, molibden, linyit, öteki önemli doğal kaynaklardır. Yüzölçümün % 25’ini kaplayan ormanlardan, ticaret değeri yüksek 3.5 milyon m3 ürün elde edilir. Tayland Körfezi açıklarındaki kuyulardan, iç tüketimin % 15’ini karşılayan ham petrol çıkarılır.


Leave A Reply