Tayland Körfezi Nerededir?

0

Güney Çin Denizi’n de bulunan Tayland Körfezi hakkında kısa bilgi. Tayland körfezi nerededir? Tayland ülkesi hakkında da kısa bilgilerin yer aldığı sayfamız.

Tayland Körfezi

Tayland Körfezi Haritası

Tayland Körfezi ya da eski adı ile Siyam Körfezi, Güney Çin Denizi’nin, büyük ölçüde Tayland kıyılarıyla çevrili (yalnızca güneydoğu kıyısını Kamboçya ve Vietnam oluşturur) körfez.

Advertisement

Kuzeybatı-güneydoğu doğrultusunda uzunluğu 619 km’dir (en geniş bölümü güneyde). Çao Praya (Tayland) ve Ta Çin (Taylan) ırmakları, kuzeybatı ucunda körfeze dökülür.

Tayland

Tayland, Güneydoğu Asya’da tropikal bir ülkedir. Toprağın Çoğu pirinç ekili düzlüklerden, dağlardan ve yağmur ormanlarından oluşur. Son yıllarda yağmur ormanlarının büyük bir kısmı kereste için kesilmiştir.

Orta Tayland düzlüktür. Toprak, pirinç yetiştirmek için idealdir. Tayland dünyanın önde gelen pirinç ihracatçılarından biridir. İklim tüm yıl boyunca sıcak ve nemlidir. Kasımdan şubata kadarki soğuk mevsimde bile ortalama ısı 26 derecedir. Mayıs ve ekim ayları arasında 1500 mm’den fazla yağmur alır.

Bangkok, Tayland’ın başkentidir. Yaklaşık 6 milyon kişi yaşar. Bangkok sokakları arabalar ve modern binalarla doludur, ancak bunun yanında antik Büyük Saray ve birçok Budist tapınağı da vardır. Taylandlıların çoğu Budisttir. Erkeklerin çoğu hayatlarının bir kısmını ülkenin 27.000 tapınağından (wat) birinde rahip olarak geçirirler.

Advertisement

1980’lerin başından beri Tayland ekonomisi elektronik gibi yeni endüstri dallarıyla hızla büyüdü. Tayland kumaş, kauçuk, kalay ve değerli taş (yakut ve safir) ihraç eder.

Tarihi

Tayland’ın uygarlığı çok eskiye dayanır. Bölgeden, 6000 yıl öncesinden kalma tunç aletler ve MS 500’e dayanan birçok kalıntı çıkmıştır. Tayland, Birmanyalılar tarafından egemenlik altına alınmıştır, ancak Güneydoğu Asya’da hiçbir zaman Avrupa sömürgesi olmayan tek devlettir.

Tayland, İkinci Dünya Savaşı sırasında Japonya’nın egemenliği altına girmiştir. O zamandan sonra ülkeyi uzun bir süre boyunca ordu komutanları yönetmiştir. 1939’da ülkenin adı Siyam olarak değiştirilmiştir. Tayland sözcüğünün anlamı ‘özgürler ülkesi’dir.


Leave A Reply