Tek Taş Pırlantalar Nasıl Seçilmeli? Pırlanta Alırken Bilinmesi Gerekenler  

0
Advertisement

Pırlanta alırken nelere dikkat etmeliyiz? Tek taş pırlanta nasıl seçilir? Tek Taş Pırlantayı Özenli Kılan Nedir? Pırlanta alırken dikkat edilmesi ve bilinmesi gerekenler.

Kadınlar için takılar son derece özel bir anlam taşıyabiliyor. Her kadının en kıymetli takısı, en sevdiği kişiden aldığı hediyedir. Bu nedenle sevdiklerinize hediye edeceğiniz takının da kıymetli olmasını tercih edin. İşte bu noktada devreye tek taş pırlantalar giriyor. Son yıllarda fiyatları çok daha cazip seviyeye inen tek taş hiçbir kadının asla “hayır” diyemeyeceği mücevherler arasında yer alıyor.

Tek taş pırlanta için söylenebilecek en temel bilgi hiç kuşku yok ki elmas denen değerli taştan yapıldığı ve doğadan çıkarıldıktan sonra işlenerek, yüzük, kolye, küpe, bileklik, gerdanlık gibi farklı formlarda kullanılıyor olmasıdır. Pırlantadan yapılan yüzükler ağırlıklı olarak tek taş olarak hazırlanmasına rağmen, bazen tam tur, üç taş gibi formlarda ya da elmas, inci gibi diğer önemli taşlar ile birleştirilerek karşımıza çıkabiliyor.

Pırlanta

Tek Taş Pırlantayı Özenli Kılan Nedir?

Pırlantadan yapılan onca tasarım arasında tek taş özel olmayı başarıyor. Çünkü tek taş pırlanta seçmek için çok farklı nedenler var. Bu nedenlerden bazılarını şu şekilde sıralamak mümkün:

  • Tek taş olarak hazırlanan pırlanta aynı zamanda bir tür güç ve prestij göstergesi. Özellikle taşın büyüklüğüne ve karat değerine göre bu durum değişebiliyor.
  • Bir diğer önemli faktör, artık evlilik teklifleri pırlanta yüzük olmadan yapılmıyor ve yeni geleneklerde söz yüzüğü yerine tek taş yüzükler tercih ediliyor.
  • Diğer taşlar ile karşılaştırıldığında pırlanta son derece güçlü ve görkemli bir kıymetli taş. Işıltısı ile duruşu ile kadınların parmağına bir başka şıklık getirdiği kesin.
  • Sonsuz bağlılığı sembolize eder.
  • Kişi yüzüğünün tarzıyla ve stiliyle biraz da kendi kimliğini ortaya koyar.

Pırlanta Renk Skalası

Pırlanta Alırken Bilinmesi Gerekenler  

Eğer kendiniz ya da yakınlarınız için bir tek taş alacaksanız şu noktalara mutlaka dikkat etmelisiniz:

Advertisement
  • Kesinlikle detaylı bir piyasa araştırması yapılmalı ve ürün gerçek mi değil mi konusunda endişeler ortadan kaldırılmalı.
  • Bilinen markalardan, ürün sertifikalı ve garantili ürünler alınmalı ve herhangi bir problem için bu sertifika ve garanti kaybedilmemeli.
  • Karat değeri önemli bir detay. Kişi bütçesini çok zorlamadan mümkün olan en yüksek karatta modellere yönelmeli.
  • İlerisi düşünülerek, değer kaybı olmaması için mümkün olduğunca altın ile tamamlanan modeller seçilmeli. Ama burada da altının değeri oldukça önemli. 14 ayar olanlar değil, 22 hatta olabiliyorsa 24 ayar olanlar tercih edilmeli. Sadece anı olarak saklanacak ve hiçbir zaman satma ihtimali yok ise o zaman pembe, beyaz, yeşil altınlar tercih edilebilir.
  • Kişinin parmak ve el tipine uygun bir model seçilmeli. Burada kişinin eli ve parmakları uzun ise ona göre bir model, yuvarlak bir ele sahip ise ona göre bir model seçilmeli ve parmağa takıldığında kıyafetleri dahi uyumlu bir şekilde durabilmeli.


Leave A Reply