Tekerleğin Yaşadığı Değişimler ve Değişim Amaçları Nelerdir? Tekerleğin Evrimi

0

Tekerlek ne zaman ve nasıl icat edildi? Tekerleğin gelişim aşamaları nelerdir, ne amaçla geliştirilmiştir, tekerleğin evrimi.

Advertisement

Tekerleğin Yaşadığı Değişimler ve Değişim Amaçları Nelerdir? Tekerleğin Evrimi

Paleolitik çağdaki ilk insanlar (15.000 ila 750.000 yıl önce), ağır, yuvarlak nesneleri, şekilsiz olanlardan daha fazla yuvarlayarak daha kolay hareket edebileceklerini keşfettiler. Ağır bir nesnenin altına örneğin kestikleri ağaçların altına yerleştirdikleri yuvarlak nesnelerle ağacı hareket ettirmenin ve başka bir yere taşımanın daha kolay olduğunu keşfettiler. Bununla birlikte, eski kil tabletler, tekerleğin icadının, MÖ 3500 yılı Mezopotamya‘sına (günümüz Irak) kadar binlerce yıl gerçekleşmediğini göstermektedir.

Şimdiye kadar keşfedilen en eski tahta tekerlek Ljubljana, Slovenya’da bulundu ve M.Ö. 3200’ü işaret etmektedir. Tekerleğin, ilk olarak at arabası taşımacılığında kullanıldığı zamanlardı. Daha hızlı ve manevra kabiliyetine ihtiyaç duyan Mısırlılar M.Ö. 2000 civarında çubuk sokarak durdurulan tekerleğini yaratırken, bin yıl sonra Kelt arabalarında, daha büyük bir güç için demir jantlar kullanıldı. Ancak, tekerlek 19’uncu yüzyıla kadar tam anlamıyla gelişmedi. 19. yüzyılda Robert William Thompson otomobil ve bisiklet lastiklerinin yolunu açan basınçlı hava kullanan lastik bir tekerlek olan pnömatik lastiği icat etti.

Çağlar boyunca tekerlekler

Tekerlek, tarih boyunca yaygın olarak kullanıldı ve geliştirildi.

Advertisement

Yukarıdaki resimde gösterildiği gibi, ilk Homo sapiensler, yuvarlak nesnelerin yuvarlanarak kolayca hareket ettirilebileceğini fark etmiştir. Onların torunları bu yuvarlatma tekniğini silindirik kütükler üzerindeki büyük nesnelerin taşınmasına ilerletti. Tekerleğin ve aksın icadı, bir araba oluşturulabilmesini sağladı. At arabası yarışları, çok daha hızlı hareket etmelerine olanak tanıyan tekerleklerin gelişmesinde etkili oldu. Hava ile dolu lastiklerin icadı, tekerleklerin daha hızlı, daha sağlam ve daha güçlü olmasına ve nihayetinde taşımacılığın yeniden tanımlanmasına olanak sağlamıştır.


Leave A Reply