Tekir Yaylası (Kayseri) Nerededir? Hakkında Bilgi

0

Tekir Yaylası (Kayseri) nerededir? Kayseri, Melikgazi Tekir Yaylası nasıl gidilir, özellikleri, olanakları nelerdir, hakkında bilgi.

Advertisement

TEKİR YAYLASI

Çağlar boyunca ana ticaret yollarının kavşağında yer alan Kayserinin ilk yerleşkesi, Erciyes Dağının eteklerine kurulmuştur. Antik Mazaka kentine ait sikkelerde konisinden alevler fışkıran bir görüntüyle betimlenen Erciyes, aslında sönmüş bir volkandır. Antikçağın ünlü yazarlarından Strabon’un Geographika adlı eserinde “dağların en yükseği” diye bahsettiği Erciyes, 3 bin 17 metrelik cüssesiyle Türkiye’nin en yüksek beşinci zirvesi unvanını taşır. Antikçağda Argaios adıyla anılan dağ, şehir merkezinin 25 kilometre güneybatısındadır.

Erciyes Dağının dört bir yanındaki yüksek platolarda, yaylalar görülür. İçlerinde en ünlüsü, Kayseri – Talaş – Develi hattında yer alan eski tarihi yol üzerindeki Tekir Yaylası’dır. Erciyes’in doğusuna konumlanan yayla, orman zonu üstündeki alpin çayırlıklara yayılır. Geniş otlak ve çayırlıklara sahip olması, hayvancılık açısından Tekir’i önemli kılar. Karların erimesiyle oluşan Tekir Göleti, yaylanın doğal güzelliklerinden biridir. 2 bin-2 bin 200 metre yükseklikteki bölgede ağaç olmaması nedeniyle yaylacılık faaliyeti göçer obalar ve kıl çadır konaklama şeklindedir. Ancak kayak merkezi tesislerinin yapılması, yayla alanının günümüzde daralmasına neden olmuştur.

Yayla ilkbaharla birlikte farklı türlerdeki çiçek çeşitliliğine bürünüyor. Bunun en önemli nedeni, 189’u endemik (12 tanesi sadece Erciyes çevresine özgü) 1216 taksonuyla Erciyes Dağı etrafındaki bitki çeşitliliği. Tekir Yaylasında ayrıca bir yeraltı şehri, Sütköprü tarihi taş kemer köprüsü, Kesikkemer Su Kemeri, Roma havuzu ve Lifos Dağı tarihi kalıntıları ziyaret edilebilir.

Tekir Yaylası ile Erciyes Dağının kuzeybatı tarafında Talaş ilçe sınırlarında Sütdonduran Yaylası ve Sarıgöl, bölgedeki diğer turizm değerleri arasında. Bölgede çeşitli yürüyüş parkurları bulunur. Kendine güvenen deneyimli doğaseverler Erciyes Dağı (nispeten kolay olan klasik rotadan) zirve tırmanışını deneyebilir.

Advertisement


Leave A Reply