Teknolojik Gelişmelerin Dolaşım Sistemi Üzerinde Olumlu Olumsuz Etkileri Nelerdir

0
Advertisement

Teknolojik gelişmelerin artması ile insanların dolaşım sistemlerinde oluşan olumlu ve ya olumsuz etkiler ile ilgili bilgi.

Dolaşım SistemiSon 20 yıl da teknolojik gelişmeler aldı başını gitti desek sanırız ki yalan olmaz. Hatta önümüzdeki 30 yıl içerisinde gerçekleşecek olan teknolojik gelişmelerinde son 100 yılın da ötesi olacağı öngörülmektedir.

Dolaşım sistemi ile teknoloji ne alaka denilebilir ancak şu bir gerçek ki tıpta olan teknolojik gelişmeler genel teknolojik ilerleme ile aynı paralellikte gitmektedir. Robot teknolojisinin dahi tıp ile entegre olması buna en güzel örnektir.

Dolaşım sistemi daha doğrusu dolaşım sistemi hastalıkları denilince aklımıza gelmesi gerekenler kısaca kalp yetmezliği, damar tıkanıklıkları, damar sertlikleri, tansiyon, kalp romatizması gelmelidir.

Peki teknoloji bu dolaşım sistemi problemlerine ne gibi etkileri oldu. Kalp nakli, kalp pilleri, bypass ameliyatları, anjiyo ameliyatları teknolojinin son dönemlerde dolaşım sistemine sunmuş olduğu ilk akla gelen teknikler olumlu etkilerdir.

Advertisement

Her geçen gün özellikle Batı olarak kabul edilen ülkemizin batısında kalan medeniyetlerde düğşünülüp, tasarlanıp imal edilip ülkemize de yüksek fiyatlar ile satılan yepyeni çekim teknikleri ile özellikle tanı konusunda tıp teknolojinin de yardımı ile sadece dolaşım sistemi problemleri değil her dalda muazzam yardımcı olmaktadır.


Leave A Reply