Tekstil Ürünlerine Konan Etiketlerdeki Uluslararası İşaretler

0

Tekstil ürünlerinin etiketlerinde bulunan uluslararası işaretler ve anlamları nelerdir? Tekstil etiketleri uyarı işaretleri.

Advertisement

Tekstil Ürünlerine Konan Etiketlerdeki Uluslararası İşaretler

Büyük bir beğeni ile satın aldığımız kazak, ceket v.b. tekstil ürünleri, dikkatsiz yıkama ve kuru temizleme sonucu bir de bakarsınız ki, ilk yıkamada küçülmüş, tüylenmiş ve hasara uğramış şekilde karşınızda duruyor. Yıllarca kullanabileceğiniz, oldukça iyi para ödediğimiz bu eşya bizi maddî manevî, oldukça üzecektir.

Maddi ve manevi bu tür zararlara uğramamak için, tekstil ürünlerinin üzerine konan etiketleri, iyi tanımak işaretler hakkında bilgi sahibi olmak gerekmektedir.

Tekstil ürünlerinin bakımları ile ilgili etiketlerde ürünlerin nasıl yıkanacağı, ütüleneceği veya temizleneceği belirtilmiştir.

İşaretAnlamı
 Uygun Görülmeyen İşlem Sembolü Aşağıdaki beş sembol üzerine çizilen bir çarpı işareti sembolle belirtilen işlemin tekstil ürününe uygulanmaması gerektiğini belirtir.
 Hafif İşlem Sembolü Yıkama kabı veya daire sembolü altındaki kesik çizgi, uygulanacak işlemin diğer işlemlerden daha hafif olacağını belirtit.
 Çok Hafif İşlem Sembolü Yıkama kabı altında kullanılan iki kesik çizgi, yıkamanın 40 derecede çok hafif şartlarda uygulanacağını belirtir.
 En yüksek sıcaklık 60 derece, Mekanik hareket normal, Çalkalama normal, Santrifüj normal
 En yüksek sıcaklık 50 derece, Azaltılmış mekanik hareket, Giderek azalan sıcaklıkta çalkalama, Santrifüjleme hafifletilmiş
 En yüksek sıcaklık 40 derece, Mekanik hareket normal, Çalkalama normal, Santrifüj normal
 En yüksek sıcaklık 30 derece, Çok azaltılmış mekanik hareket, Çalkalama normal, Santrifüj hafifletilmiş
 Sadece eller yıkanır, Makinada yıkanmaz, En yüksek sıcaklık 40 derece, Dikkatli işlem yapılır
 Yıukanmaz, Islak durumda iken dikkatli işlem yapılır
 Klor esaslı Beyazlatma ve Lekelerin Giderilmesi İşlemi İşareti
 Klorlu lekelerin giderilmesi ve beyazlatma uygulanabilir. Soğuk ve seyreltilmiş çözelti kullanılır.
 Klorla beyazlatma ve leke çalışması yapılmaz.
 Ütüleme işlemi sembolü
 Ütünün taban sıcaklığı en çok 150 derece olan ütü ile ütüleme yapılır.
 Ütünün taban sıcaklığı en çok 110 derece olan ütü ile ütüleme yapılır. Buharla ütüleme riskli olabilir.
 Ütülenemez. Buharlama ve buharla uygulanan işlemler yapılmaz.
 Kuru temizleme işlemi sembolü
 Normal olarak temizlemede kullanılan bütün çözücülerle kuru temizleme yapılır. Bu çözücüler “P” ile belirtilenlerle birlikte trikloroetilen ve trikloretanı da kapsar.
 F Sembolü ile belirtilen bütün çözücülerle birlikte tetrakloretilen de kuru temizlemede kullanılır. Normal temizleme işlemleri kısıtlamasız uygulanır.
 F Sembolü ile verilen bütün çözücüler kullanılır. Temizleme veya kurutma işlemi esnasında kesinlikle su ilave edilmez. Mekanik hareket uygulanmaz ve ısı yükseltilmez. Otomatik makinalarla temizleme yapılmaz.
 F Tiflortrikloretan, -distilasyon aralığı 150 derece-210 derece ve alevlenme sıcaklığı 38-60 derece olan white sprit’te kuru temizleme yapılır. Normal temizleme işleleri kısıtlamasız uygulanır.
 F Sembolü ile verilen bütün çözücüler kullanılır. Temizleme ve kurutma işlemi esnasında kesinlikle su ilave edilmez veya mekanik hareket uygulanmaz, ısı yükseltilemez. Otomatik makinalarda temizleme yapılamaz.
 Kuru temizleme işlemi uygulanmaz. Lekelerin çözücülerle giderilmesine müsaade edilmez.
 Tamburlu kurutma uygulanır. Normal kurutma periyodu uygulanır.
 Tamburlu kurutma uygulanır. Kurutma, makinanın düşük sıcaklıktaki kurutma ayarında yapılır.

Advertisement


Leave A Reply